Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Transfer proprietate dupa radiere SRL
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Transfer proprietate dupa radiere SRL

Buna ziua,

Am avut un SRL,cu asociat unic, care a fost radiata de catre ONRC pentru expirare sediu, in sept. 2017.
Pe aceasta firma exista o masina cu care in iulie 2017 a avut loc un accident cu dauna totala, asa cum reiese din calculul estimativ al asiguratorului. Masina nu am avut cand sa o trecem in proprietate asociatului.
In acest moment, firma de asigurari, pentru a ne plati dauna, ne cere acte doveditoare ale dreptului de proprietate ale autovehiculului. Asadar, am avea nevoie sa ne consiliati, ce acte doveditoare am putea sa le ducem pentru a ne putea fi virati banii in contul personal al asociatului.
Multumesc,
Conform art 237 din Legea 31/1990, bunurile societatii au revenit asociatului. Eventual puteti merge la Tribunal de unde sa obtineti o copie legalizata dupa incheierea prin care s-a dispus radiere societatii. Aceasta coroborata cu art. 237 al 8-10 din Legea 31/1990 ar trebui sa il lamureasca pe asigurator.

Legea 31/1990
ART. 237*)
(1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al
Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în
cazurile în care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot întruni;
b) societatea nu a depus, în cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale,
situaţiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul
registrului comerţului;
c) societatea şi-a încetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu
îndeplineşte condiţiile referitoare la sediul social sau asociaţii au dispărut ori nu
au domiciliul cunoscut sau reşedinţa cunoscută;
d) societatea nu şi-a completat capitalul social, în condiţiile legii.
(2) Dispoziţiile alin. (1) lit. c) nu sunt aplicabile în cazul în care societatea a
fost în inactivitate temporară, anunţată organelor fiscale şi înscrisă în registrul
comerţului. Durata inactivităţii nu poate depăşi 3 ani.
(3) Hotărârea tribunalului prin care s-a pronunţat dizolvarea se înregistrează
în registrul comerţului, se comunică direcţiei generale a finanţelor publice
judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, şi se publică în Monitorul Oficial
al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala titularului cererii de dizolvare, acesta
putând să se îndrepte împotriva societăţii.
(4) În cazul mai multor hotărâri judecătoreşti de dizolvare, pentru situaţiile
prevăzute la alin. (1), publicitatea se va putea efectua în Monitorul Oficial al
României, Partea a IV-a, în forma unui tabel cuprinzând: codul unic de
înregistrare, denumirea, forma juridică şi sediul societăţii dizolvate, instanţa care
a dispus dizolvarea, numărul dosarului, numărul şi data hotărârii de dizolvare. În
aceste cazuri, tarifele de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a
IV-a, se reduc cu 50% .
(5) Orice persoană interesată poate face recurs împotriva hotărârii de
dizolvare, în termen de 30 de zile de la efectuarea publicităţii, în condiţiile alin.
(3) şi alin. (4). Recurentul va depune o copie a recursului la oficiul registrului
comerţului în care este înregistrată societatea a cărei dizolvare a fost pronunţată.
(6) La data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de dizolvare,
persoana juridică intră în lichidare, potrivit prevederilor prezentei legi.
(7) Dacă în termen de 3 luni de la data rămânerii irevocabile a hotărârii
judecătoreşti de dizolvare nu se procedează la numirea lichidatorului,
judecătorul delegat, la cererea oricărei persoane interesate, numeşte un lichidator
de pe Lista practicienilor în reorganizare şi lichidare, remunerarea acestuia
urmând a fi făcută din averea persoanei juridice dizolvate sau, în cazul lipsei
acesteia, din fondul de lichidare constituit în temeiul Legii nr. 64/1995**)
privind procedura reorganizării judiciare şi a falimentului, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare.
(7^1) Hotărârile judecătoreşti pronunţate în condiţiile alin. (7) se comunică
lichidatorului numit, se publică pe pagina de internet a Oficiului Naţional al
Registrului Comerţului şi se afişează la sediul oficiului registrului comerţului în
care este înmatriculată societatea comercială dizolvată.
(8) Dacă judecătorul delegat nu a fost sesizat, în condiţiile alin. (7), cu nici o
cerere de numire a lichidatorului în termen de 3 luni de la expirarea termenului
prevăzut la alin. (7), persoana juridică se radiază din oficiu din registrul
comerţului, prin încheiere a judecătorului delegat, pronunţată la cererea
Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cu citarea părţilor, conform
dreptului comun.
(9) Încheierea de radiere se înregistrează în registrul comerţului, se comunică
persoanei juridice la sediul social, Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală şi
direcţiilor generale ale finanţelor publice judeţene şi a municipiului Bucureşti,
pe cale electronică, şi se afişează pe pagina de Internet a Oficiului Naţional al
Registrului Comerţului şi la sediul oficiului registrului comerţului de pe lângă
tribunal, în raza căruia societatea îşi are înregistrat sediul.
(10) Bunurile rămase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul
comerţului, în condiţiile alin. (8) şi (9), revin acţionarilor.
In momentul in care am intrebat asiguratorul, de ce documente anume are nevoie, sa fie putin mai explicit, am primit raspunsul de mai jos:
"Buna ziua,
In cazul dumneavoastra, in urma dizolvarii, bunurile persoanei juridice rămase după lichidare vor primi destinaţia stabilită în actul de constituire sau statut ori destinaţia stabilită în hotărârea organului competent luată înainte de dizolvare, conform art. 249 din noul cod civil.

ART . 235 L31/1990

(1) În societăţile în nume colectiv, în comandită simplă şi în cele cu răspundere limitată, asociaţii pot hotărî, o dată cu dizolvarea, cu cvorumul şi majoritatea prevăzute pentru modificarea actului constitutiv, şi modul de lichidare a societăţii, atunci când sunt de acord cu privire la repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu creditorii.

(2) Prin votul unanim al asociaţilor se poate hotărî şi asupra modului în care activele rămase după plata creditorilor vor fi împărţite între asociaţi. În lipsa acordului unanim privind împărţirea bunurilor, va fi urmată procedura lichidării prevăzută de prezenta lege.

(3) Transmiterea dreptului de proprietate asupra bunurilor rămase după plata creditorilor are loc la data radierii societăţii din registrul comerţului.

(4) Registrul va elibera fiecărui asociat un certificat constatator al dreptului de proprietate asupra activelor distribuite, în baza căruia asociatul poate proceda la înscrierea bunurilor imobile în cartea funciară.

Mentionez ca am Hotararea instantei de radiere a firmei.
Am făcut donație un teren intravilan la SRL ul la care sânt asociat unic și aș dorii să inchid srl ul . Cum îmi iau terenul înapoi?