Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile la PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile la PFA?

Buna ziua puteti sa-mi spuneti la un PFA CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile, se scad din profit ca,cheltuieli ?
Manuela Rășină, administrator
PFA și cheltuielile deductibile în 2018: Ce poţi deduce anul acesta ca persoană fizică autorizată?
www.avocatnet.ro/articol_472...
Buna ziua,va mulțumesc pentru raspuns.Eu am citit ce mi-ati trimis dumneavoastră,dar tot nu am inteles,daca la firma PFA,CAS si CASS sunt deductibile ? Aștept răspunsul dumneavoastra.Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

PFA și cheltuielile deductibile în 2018: Ce poţi deduce anul acesta ca persoană fizică autorizată?
www.avocatnet.ro/articol_472...

CASS nu este cheltuiala deductibila la calculul venitului net in sistem real.

Codul Fiscal
art.68
.......
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
....
k) cheltuielile reprezentând contribuții sociale obligatorii datorate în calitate de angajatori, potrivit titlului V;

l) cheltuielile reprezentând contribuția de asigurări sociale datorată de contribuabil potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual și/sau într-o formă de asociere. Deducerea cheltuielilor respective se efectuează de organul fiscal competent la recalcularea venitului net anual/pierderii nete anuale, potrivit prevederilor art. 75;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~