avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile la PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile la PFA?

Buna ziua puteti sa-mi spuneti la un PFA CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile, se scad din profit ca,cheltuieli ?
Ultima modificare: Vineri, 14 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 11 Iulie 2018
PFA și cheltuielile deductibile în 2018: Ce poţi deduce anul acesta ca persoană fizică autorizată?
www.avocatnet.ro/articol_472...
Buna ziua,va mulțumesc pentru raspuns.Eu am citit ce mi-ati trimis dumneavoastră,dar tot nu am inteles,daca la firma PFA,CAS si CASS sunt deductibile ? Aștept răspunsul dumneavoastra.Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

PFA și cheltuielile deductibile în 2018: Ce poţi deduce anul acesta ca persoană fizică autorizată?
www.avocatnet.ro/articol_472...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CASS nu este cheltuiala deductibila la calculul venitului net in sistem real.

Codul Fiscal
art.68
.......
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
....
k) cheltuielile reprezentând contribuții sociale obligatorii datorate în calitate de angajatori, potrivit titlului V;

l) cheltuielile reprezentând contribuția de asigurări sociale datorată de contribuabil potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual și/sau într-o formă de asociere. Deducerea cheltuielilor respective se efectuează de organul fiscal competent la recalcularea venitului net anual/pierderii nete anuale, potrivit prevederilor art. 75;
....
Ultima modificare: Miercuri, 11 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate cheltuiala cu combustibilul pfa loredanav loredanav Buna ziua! As dori sa stiu daca cheltuiala cu combustibilul efectuata de un instructor auto ca PFA este deductibila integral sau 50%, proprietarul masinii ... (vezi toată discuția)
Pierdere an precedent pfa simt simt Pierderea inregistrata in anul anterior in cazul unui PFA in sistem real se reporteaza in anul urmator? Se scade din venitul net realizat la completarea D 212 ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate sau nu DaviAndrei DaviAndrei Buna ziua, am un pfa unde pt anul 2018, cas-ul l-am considerat cheltuiala deductibila, pe cand : cass, impozit pe profit si plata tva-ului le-am trecut pe ... (vezi toată discuția)