Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia din nou de indemnizatie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia din nou de indemnizatie?

Buna ziua. Copilul meu e nascut pe 1 Martie 2017. In 14 Mai 2018 m.am angajat la o alta firma (nu am revenit la locul de munca anterior). Sunt in perioada de proba de 3 luni (contract pe per nedeterminata). M.au anuntat ca nu.mi vor continua contractul la sf perioadei de proba, din cauza concediilor medicale luate pt copii (am 2). Am inteles ca pot face acest lucru desi beneficiez de stimulent de insertie. Intrebarea mea este: pt depune din nou dosarul pt indemnizatie? Daca tot raman fara servici...macar sa i.au din nou indemnizatie... multumesc!
Puteti reveni din nou in CCC.

Acordarea indemnizației pentru creșterea copilului sau, după caz, a stimulentului de inserție se face la cererea scrisă a persoanei îndreptățite, ori de câte ori aceasta solicită, cu respectarea condițiilor prevăzute de OUG 111/2010.