Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia Unica 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia Unica 2018

1-Sunt Persoana Fizica -pensionar. Daca CASS se cumuleaza la venituri din arenda si venituri din inchiriere bunuri daca depaseste pragul de 22.800 lei/an ; si daca toate veniturile [dividende; dobanzi; Jocuri de noroc ; loto etc. ] depasesc acest prag 22.800 lei/an se cumuleaza pentru plata CASS sau sunt separate pentru fiecare venit luat separat ?
2-Daca un nou contract de inchiriere se mai depune la ANAF sau se adauga in Declaratia Unica online. Dar contractile de Comodat se depun la ANAF sau se mai adauga la Declaratia Unica online sau doar legalizate la notar ?
25379, utilizator
Pentru ca e primul an de aplicare a declaratiei unice si dumneavoastra aveti asa de multe tipuri de venit, cel mai recomandat ar fi sa mergeti la finante s-o depuneti si va vor ajuta ei la completare pentru a nu gresi.
Contractele de comodat nu se depun la ANAF si nu se adauga la declaratia unica pentru ca ele nu aduc venit proprietarului.
Pentru CASS se cumuleaza veniturile din arenda si veniturile din inchiriere bunuri.