avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu neefectuat

Buna ziua! As dori sa stiu daca un rest de concediu din 2015, poate fi bagat la plata la incetarea cim, in anul 2018, si dupa cat timp se prescrie concediul de odihna neefectuat? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:21, 12 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, poate fi bagat la compensare.

Dreptul la CO nu se prescrie .

art 144 Codul muncii:
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
...

Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care se solicita plata zilelor de CO neefectuate la incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna M_26 M_26 Buna ziua , Ma puteti ajuta cu o intrebare dupa cat timp se prescrie (pierde) concediul de odihna neefectuat ? (vezi toată discuția)
Concediu legal neefectuat Marinela Dorina Marinela Dorina Buna! Îmi puteți spune, va rog, ce se întâmpla cu zilele de concediu legal neefectuate de dinainte de concediul de creștere al copilului, care a durat 2 ... (vezi toată discuția)
Concedii odihna - prescriere isobelbella isobelbella se prescrie termenul concediilor de odihna? daca eu nu l-am efectuat sa zicem in 2009, acesta s-a prescris? Mentionez ca lucrez la acelasi angajator (vezi toată discuția)