Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Comunicare identitate sofer
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Comunicare identitate sofer

Buna ziua,

O persoana din familia mea a gasit o citatie(cred ca asta este) in usa de la apartament in care se cere ca eu sa comunic in 5 zile cine a condus autoturismul prin luna februarie(aprox 5 luni in urma). Intrebarea este urmatoarea: citatia respectiva se lasa pur si simplu in usa sau trebuie cineva sa semneze pt primirea ei? Cum nim3ni nu a semnat pt primarea respectivei citatii, eu pot sa zic ca nu am primit'o?
Dv puteti sa invocati orice doriti
Procedura de citare este temeinic facuta ,persoana care a lasat citatia la domiciliul dv incheind proces verbal de citare astfel ca autoritatea emitenta detine proba ca citatia a fost comunicata la domiciliul proprietarului vehiculului
Daca dv intelegeti sa nu raspundeti la citatie sau sa nu comunicati detaliile solicitate,sanctiunea va fi consemnata si aplicata in sarcina dv
Sunt de acord cu dumneavoastra cu o mica mentiune. Persoana care a lasat citatia respectiva in usa nu poate demonstra in niciun fel faptul ca a si gasit cineva citatia respectiva( ma refer la persoanele care locuiesc la adresa respectiva). Iar din moment ce nimeni nu a semnat pt primirea ei nu cred ca pot fi eu amendat. Corect?

ynocentta a scris:

Dv puteti sa invocati orice doriti
Procedura de citare este temeinic facuta ,persoana care a lasat citatia la domiciliul dv incheind proces verbal de citare astfel ca autoritatea emitenta detine proba ca citatia a fost comunicata la domiciliul proprietarului vehiculului
Daca dv intelegeti sa nu raspundeti la citatie sau sa nu comunicati detaliile solicitate,sanctiunea va fi consemnata si aplicata in sarcina dv

Vorbiti cu vecinii dvs. prima data, acest mod de a lasa o citatie se face cu incheierea unui proces verbal in care martor e unul dintre vecini. Puteti sa va prezentati si la citatie si declarati faptul ca masina al carei proprietar (banuiesc, ca de aia ati primit citatie ) sunteti este condusa de mai multi soferi (presupun ca sunt mai multe permise in familie) si le dati datele la politie. Intrucit data reclamata de ei e din februarie, spuneti ca nu stiti exact cine si la ce ora a condus masina in acea zi si unde. Nu sunteti obligat de nici o lege sa tineti un jurnal al folosirii masinii.
Am fost la politie. Este o amenda pt viteza si suspendare de permis. Intrebarea este: se mai trimit amenzi pt viteza?

latka a scris:

Vorbiti cu vecinii dvs. prima data, acest mod de a lasa o citatie se face cu incheierea unui proces verbal in care martor e unul dintre vecini. Puteti sa va prezentati si la citatie si declarati faptul ca masina al carei proprietar (banuiesc, ca de aia ati primit citatie ) sunteti este condusa de mai multi soferi (presupun ca sunt mai multe permise in familie) si le dati datele la politie. Intrucit data reclamata de ei e din februarie, spuneti ca nu stiti exact cine si la ce ora a condus masina in acea zi si unde. Nu sunteti obligat de nici o lege sa tineti un jurnal al folosirii masinii.

Legea nu spune ca PV se incheie pe loc (nici macar OG2/2001) :
ART. 181 din HG 1391/2006
(1) In situatia in care fapta a fost constatata cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau unui mijloc tehnic omologat si verificat metrologic, politistul rutier incheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut in anexa nr. 1D, dupa prelucrarea
inregistrarilor si stabilirea identitatii conducatorului de vehicul.
(2) Datele de identificare a contravenientului care se consemneaza in procesul-verbal de constatare a contraventiei sunt cele comunicate, in scris, sub semnatura proprietarului sau detinatorului legal al vehiculului.
Amenzile (o copie PV de contraventie) se trimit acasa atunci cind cel oprit a refuzat semnarea documentului.
Dvs. ati primit o citatie pentru identificare contravenient. Sunt curios daca mai exista inregistrarea video din acel moment, pentru ca astfel de contraventii trebuie probate cu mijloace tehnice omologate metrologic si verificate la un an, iar fiecare astfel de echipament radar are o camera video atasata,pentru a proba fapta. Insa aceste probe (inregistrare video, certificat de verificare metrologica valabil, atestat de operator radar al carui ID de pe atestat sa fie identic cu cel de pe filmare) pot fi cerute doar prin contestarea PV de contraventie.