Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia privata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia privata

daca sotia are pensie de handicap gradul 2 nerevizuibil si pensie pe caz de boala si nu a mai cotizat din 2015 avind la pensia privata o suma de 2800 lei poate retrage bani respectivi am fost si am intrebat pe la banca care are pensia si ba nu ne poate da relati ba ne trimite dupa niste acte care nu sunt cum ar fi decizie administrativa nu avem de unde sa o luam va rog un raspuns si ce acte ar trebui sa avem exact pentru a retrage bani multumesc
mariann2001us, utilizator
Nu trebuie sa va adresati bancilor, bancile nu au legatura cu pensia privata, sotia se va adresa direct fondului de pensii la care a cotizat cu documente doveditoare privind situatia sa medicala, respectiv decizia de acordare a pensiei de invaliditate si decizia medicala privind capacitatea de munca cu mentiunea "nerevizuibil prin afectiune" sau "nerevizuibil".