avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu angajati straini cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu angajati straini cu studii superioare

Buna ziua.
As dori sa angajez, pe functia de inginer, un cetatean din Serbia. ( deci non UE) Ce salariu trebuie sa ii asigur? E considerat lucrator inalt calificat si ar trebui sa ii asigur un salariu la nivelul de cel putin 4 salarii medii brute.?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:56, 24 Iulie 2018
Intr-adevar, trebuie sa-i asigurati un salariu la nivelul de cel putin 4 salarii medii brute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat strain ramoilis ramoilis Care este procedura de incadrare in munca a unui angajat strain? Exista vreun temei prin care angajatorul roman are obligatia de a-i plati un anumit ... (vezi toată discuția)
Angajat cetatean strain cu permis de sedere de lunga durata nic23ro nic23ro Buna ziua, Sunt obligata sa-i dau salariu mediu pe economie unui cetatean turc, cu permis sedere pe termen lung-UE, cu drept de munca si familie romana? Am ... (vezi toată discuția)
Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei? ma-erich ma-erich dupa cum stiu, salariul minim pe economie este de 1900 lei? Acu 2 zile am vazut ceva la tv, ca cetatenii straini primesc 4200 lei. Este adevarat? Ce lege face ... (vezi toată discuția)