avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... D100
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

D100

Am descarcat si depus ieri 24.07.2018 formularul D100 pentru impozit micro de 1% si doar azi 25.07.2018 am reusit sa descarc recipisa in care mi-a aparut eroarea:
E: obligatie (1) [cod_oblig=121 scadenta=25.07.2018]
eroare regula: R14: cod bugetar (5503XXXXXX) trebuie sa fie = 20470101 pt. acest cod_oblig
Am verificat declaratia mea care e cu versiunea D100_A300/24.07.2018 pe care am descarcat-o ieri de pe ANAF cu cod bugetar nou (5503XXXXXX), iar azi pe site nu mai apare decat versiunea D100_A300/07.06.2018 cu cod bugetar vechi (20470101XX). Intrebarea mea este daca trebuie sa depun rectificativa, in conditiile in care codul de pe declaratia mea e cel unic si nou si daca s-a mai confruntat cineva cu situatia asta?
Ultima modificare: Miercuri, 25 Iulie 2018
ndeea, utilizator
Cel mai recent răspuns: ndeea , utilizator 14:47, 26 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am gasit singura raspunsul si il scriu aici, poate ii mai este cuiva de folos. Am sunat la Admin.Fin. si lor nu le-a aparut ca fiind depusa declaratia, deci nu s-a validat, ca urmare mi s-a spus ca trebuie depusa din nou.
dar declaratia initiala a fost valida ? ce scria pe recipisa ?
Fix asa scria pe recipisa, cum am scris in primul mesaj, nu s-a validat si am redepus-o. Asa scrie si pe site-ul Stare D112 de unde descarci recipisa: "Documentul are erori de validare. Datele au fost verificate pe serverul central şi au fost identificate erori relativ la criteriile de validare stabilite conform Anexei validari şi legislatiei in vigoare. Este necesar să corectati erorile indicate in recipisă si să redepuneti documentul."
Da ! Multumesc mult ! Am trimis mai multe D100 cam in aceasi perioada si au fost valide. De aceea ma speriasem.
Ultima modificare: Joi, 26 Iulie 2018
viorel55, utilizator
Daca ti-a scris pe recipisa "Nu exista erori de validare", atunci e ok.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog urgent---eroare d394 gina.lucia gina.lucia Va rog...urgent am nevoie de ajutor ca nu stiu ce sa fac. La decl 394 imi da umr eroare : Au fost identificate urmatoarele ERORI: E: op1 (13) sectiune op11 ... (vezi toată discuția)
Dec.112 on-line. ndan57 ndan57 Buna ziua, dupa transmiterea on-line a dec.112 a. primit urmatorul mesaj din partea server-ului?Index: 3316235 Numar inregistrare: Starea: Fisierul depus ... (vezi toată discuția)
Eroare la depunerea declaratiei 101 ocristina ocristina Am depus declaratia 101 si imi apare urmatorul mesaj: Nu există erori de validare. ATENŢIONĂRI: A: validari globale atentionare regula: 46: Suma nu ... (vezi toată discuția)