Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... D100
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

D100

Am descarcat si depus ieri 24.07.2018 formularul D100 pentru impozit micro de 1% si doar azi 25.07.2018 am reusit sa descarc recipisa in care mi-a aparut eroarea:
E: obligatie (1) [cod_oblig=121 scadenta=25.07.2018]
eroare regula: R14: cod bugetar (5503XXXXXX) trebuie sa fie = 20470101 pt. acest cod_oblig
Am verificat declaratia mea care e cu versiunea D100_A300/24.07.2018 pe care am descarcat-o ieri de pe ANAF cu cod bugetar nou (5503XXXXXX), iar azi pe site nu mai apare decat versiunea D100_A300/07.06.2018 cu cod bugetar vechi (20470101XX). Intrebarea mea este daca trebuie sa depun rectificativa, in conditiile in care codul de pe declaratia mea e cel unic si nou si daca s-a mai confruntat cineva cu situatia asta?
ndeea, utilizator
Am gasit singura raspunsul si il scriu aici, poate ii mai este cuiva de folos. Am sunat la Admin.Fin. si lor nu le-a aparut ca fiind depusa declaratia, deci nu s-a validat, ca urmare mi s-a spus ca trebuie depusa din nou.
dar declaratia initiala a fost valida ? ce scria pe recipisa ?
Fix asa scria pe recipisa, cum am scris in primul mesaj, nu s-a validat si am redepus-o. Asa scrie si pe site-ul Stare D112 de unde descarci recipisa: "Documentul are erori de validare. Datele au fost verificate pe serverul central şi au fost identificate erori relativ la criteriile de validare stabilite conform Anexei validari şi legislatiei in vigoare. Este necesar să corectati erorile indicate in recipisă si să redepuneti documentul."
Da ! Multumesc mult ! Am trimis mai multe D100 cam in aceasi perioada si au fost valide. De aceea ma speriasem.
viorel55, utilizator
Daca ti-a scris pe recipisa "Nu exista erori de validare", atunci e ok.