Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordinul nr. 969/1990.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordinul nr. 969/1990.

Unde,cui trebuie sa ma adresez pentru a intra in posesia acestui ordin emis de ministerul chimiei si petrochimiei (Ordin intern). Desi acesta este prezentat instantei de judecata de anumite persoane pe langa alte documente, acesta e de negasit,
Multumesc,
Il găsiți în Monitorul oficial.
Gasiti informatii din Ordin MIChP nr. 969/ 04.06.1990 aici, citez:

Ordinul nr. 969/1990 al Ministerului Industriei Chimice şi Petrochimice, la pct. 2 prevede „Beneficiază de încadrare în gr. a Il-a de muncă în vederea pensionării, în conformitate cu prevederile art. 2 din H.G. nr. 559/1990, categoriile de personal, din unităţile cu profil chimic şi petrochimic necuprinse în anexa nr. 2 la Ordinele nr. 50/1990 şi nr. 100/1990 emise de Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale, Ministerul Sănătăţii şi Comisia Naţională pentru Protecţia Muncii, conform anexei care face parte integrantă din prezentul ordin”.
Anexa - parte integrantă a Ordinului 969/1990 denumit „Lista locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale de personal care se încadrează în grupa a Il-a de muncă în vederea pensionării în conformitate cu art. 2 alin. (2) din H.G. nr. 559/1990 la pct. 5 prevede „personalul din alte activităţi care, potrivit sarcinilor şi atribuţiilor de serviciu îşi desfăşoară activitatea în condiţii deosebite de muncă.” Acelaşi Ordin nr. 969/1990 la pct. 5 stipulează „consiliile de administraţie împreună cu sindicatele libere, nominalizează personalul şi stabilesc proporţionalitatea de timp efectiv lucrată în condiţii deosebite, având în vedere că pentru încadrarea în grupa a Il-a de muncă este necesar ca activitatea desfăşurată în aceste condiţii să fie de cel puţin 70% din programul de lucru.”
Susţinerea intimatei că încadrarea în grupa a Il-a de muncă a personalului se face pe baza condiţiilor deosebite certificate prin buletine de determinare a noxelor şi buletine de determinare prin expertizare, iar contestatoarea nu a făcut această dovadă, nu poate fi primită, deoarece pct. 4 din Ordinul nr. 969/1990 prevede că pentru perioada 18.03.1969 - 31.12.1989, nu sunt necesare aceste buletine. In speţă, perioada în care s-a acordat contestatoarei grupa a Il-a de muncă, se înscrie în cea vizată de pct. 4 din ordinul amintit.
Detalii: [ link extern ]
Ordinul poate fi cautat in brosurile cu acte publicate in MO pe ani/ trimestrial, brosuri aflate in dotarea bibliotecilor judetene. A fost transmis prin sindicate si prin posta la intreprinderile subordonate, interesate,
Daca ordinul nu a fost publicat in MO (si se pare ca nu a fost publicat) nu il veti gasi la biblioteca judeteana.
Daca veti cauta pe internet (dati cautare ordin MIChp nr. 969/ 1990) veti gasi si alte referiri la acest document.
Daca firma a emis adeverinta in care a mentionat si acest ordin, documentul trebuie sa-l regasiti in arhiva firmei, sector juridic.
Multumesc frumos domnule POPA, Intradevar acest ordin (intern) nu a fost publicat in M.O. Am nevoie de el sunt multe spete ce fac trimitere catre acest ordin si asa cum am mentionat a si fost atasat documentelor prezentate in instanta....... insa nimeni deocamdata... nu-l poate oferii
tlefter, utilizator
Ar fi fost bine,insa, nu a fost publicat in M.O.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Il găsiți în Monitorul oficial.

tlefter, utilizator
Daca aveti colegi care au atasat acest document la actiunea lor in instanta puteti lua legatura cu acestia. Chiar daca nu mai detin o copie un coleg poate accesa dosarul de la tribunal in care este parte si face o copie xerox.
Firma emitenta a adeverintei il detine cu siguranta.