Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat timp am sa depun o plângere la itm?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat timp am sa depun o plângere la itm?

Bună ziua va rog sa ma ajutați cu un răspuns dacă pe data de 31 iulie mia desfăcut contractul de munca fără ca eu sa semnez și nu mia fost dat salarul deloc pe luna lui iulie cat timp am la dispoziție ca sa fac plângere la itm sau sa dau persoana în judecata va rog sa îmi răspunde-ți
Ce sa semnati ?

Plangerea la ITM nu are un anumit termen.

La instanta :
- termen 30 de zile pentru contestarea deciziei de desfacere disciplinara a c.i.m. , respectiv 45 de zile in celelalte situatii de incetare;
- termen 3 ani , pentru neplata salariului
Mi sa desfăcut contractul de munca fără ca eu sa semnez cererea de lichidare sau desfacerea contractului eram în concediu de pe data de 20 iulie iar când mam întors la munca aflasem ca a închis și ca a preluat altcineva iar când am sunat la patron mia zis ca îmi desface contractul de munca și lămâie întrebat dacă nu trebe sa semnez desfacere contractului la care el mia răspuns ca nu cum poate sa îmi desfacă contractu fără ca eu sa semnez o decizie sau ceva de încetare a contractului de munca?
Cu ce articol a incetat c.i.m.?
Nu știu ca nu mia dat nimic la mana doar telefonic mia zis ca îmi desface contractul cu data de 1 august dar nu mia zis în rest nimic a zis ca nu trebe sa semnez nimic am cerut sa îmi dea ceva cum ca mia desfăcut contractul dar nu mia dat
Solicitati in scris sa va comunice un exemplar de pe decizia de incetare a c.i.m. ....... in situatia in care refuza, sesizati ITM-ul.