Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocare in vederea cercetarii disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocare in vederea cercetarii disciplinare

buna ziua,sotul meu a lucrat la o firma de legume fructe din data de 14.03.2014 urmand ca in 1 agust 2014 patronu ia dat pe concediu pe toti din firma respectiv pana in data de 15 agust la care ei au inceput inapoi lucru abia in 15 septembrie2014 ca urmare bani de concediu nu ia platit si ia pus si interupere in contractul de munca 2 saptamani la care anul acesta sa intamplat din nou aceeasi procedura el bine inteles pe concediu sa cautat alt loc de munca si sa gasit a bagat demisia si patronul ia interupt cartea de munca cu litera b sau ceva de genu pe cale amiabila in data de 24.08.2015 ca care toate au descurs bine patronu la care lucreaza acuma ia facut contractul de munca din 1.09.2015 acuma azi in data de 9.10.2015 ia venit aceasta hartie convocare in vederea cercetari disciplinare pentru absente nemotivate nu inteleg de ce daca toate sunt in reglua ma puteti ajuta va rog?

va mai spun ca azi am vb eu personal cu patronu si a avut un vocabular foarte vulgar si a zis ca de ce nu sa bagat preaviz da eu iam zis ca sa begat demisia si ei abia in data de 1.10.2015 au inceput activitatea la firma si nici bani de concediu nu ia dat si iam mai zis in felul urmator daca tot ii trebuie preaviz ala ii de 15 zile si normal din 1 agust pana in data de 24 ce contractu a fost incetat pe cale amiabila a putut face si preavizu si acela neplatit si cand iam mai zis ca ma duc la itm pt o sesizare a vb si mai urat si a zis sa nu ii stric ziua....ce pot sa fac va rog ajutati-ma
De unde au reiesit acele absente nemotivate ?

nu stiu asa scrie in hartie nu am putut avea o conversatie telefonica cu patronu pentru vocabularu domnului si am zis ca ma duc luni la itm sa vad da nu stiu care sunt procedurile sau ce pot sa fac am fost azi la itm si a fost inchis dar contracul de munca este inchis din 24.08.2015 pe cale amiabila pentru ca am fost la itm sa ma interesez la sfarsitul luni lui agust si nu mia zis nimeni nimica
Daca c.i.m. a fost incetat , nu mai vad rostul cercetarii disciplinare .

La ITM pentru ce ati fost ?
sa ma interesez pentru convocare sa vad de ce a mai trimis hartia daca contractu a fost incetat si el deja are altul de luna trecuta sa ma lamuresc sa pot sa am o convertatie decenta cu cineva nu stiu ce sa fac unde sa ma duc va dati seama ii a doilea an de munca care nu a primit bani de concediu nici nu mai ne trebuie da de ce a trimis hartia acasa acuma patronu a vorbit foarte vulgar
ITM-ul nu are cum sa stie despre acea convocare.

La ITM puteti sesiza despre neplata salariului ,neacordarea concediului de odihna si alte incalcari ale legislatiei muncii.