Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare in legatura cu pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare in legatura cu pensionarea

Buna ziua,
Sotul meu a lucrat la IIRUC filala Ploiesti in perioada 1986-1994 si din pacate a pierdut cartea de munca. Acum este eligibil pentru depunerea actelor de pensionare si are nevoie de o adeverinta care sa ateste perioada lucrata la IIRUC. Din nefericire IIRUC (sub numele de SC ROCA TRADE SA) nu mai exista; am contactat societatea ACSIS SOL care s-a ocupat de lichidarea IIRUC-ului, au reusit sa intocmeasca acea adeverinta dar nu exista o persoana autorizata sa semneze. ACSIS ne-a comunicat ca prin sentinta judecatoreasca 11805 din 16-11-2012 s-a dispus "descarcarea de atributii si indatoriri a lichidatorului ACSIS". Puteti sa ne dati o sugestie privind ce am putea face in situatia data? Mentionez ca fara aceasta adeverinta sotul meu nu ar fi eligibil pentru obtinerea unei pensii (avand o vechime cu putin sub 10 ani). Va multumesc
Daca au fost descarcati de gestiunea, arhiva unde au dus-o i-ati intrebat ?
Am a flat despre firma lichidaroare ACSIS SOLV de pe internet. Am vorbit cu domnul Mihnea Dumitrache și dansul m-am direcționat la doamna Anca Ciobanu care în cele din urma a emis adeverință însă prea târziu, deoarece domnul Mihnea Dumitrache nu mai este împuternicit să o semneze. Am înțeles de la doamna Anca Ciobanu (am nr dumneaei de telefon daca e nevoie) că arhiva este undeva într-un cămin (nu știu ce fel de cămin). Aștept cu nerăbdare sfatul dumneavoastră. Mulțumesc foarte mult!