avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare in legatura cu pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare in legatura cu pensionarea

Buna ziua,
Sotul meu a lucrat la IIRUC filala Ploiesti in perioada 1986-1994 si din pacate a pierdut cartea de munca. Acum este eligibil pentru depunerea actelor de pensionare si are nevoie de o adeverinta care sa ateste perioada lucrata la IIRUC. Din nefericire IIRUC (sub numele de SC ROCA TRADE SA) nu mai exista; am contactat societatea ACSIS SOL care s-a ocupat de lichidarea IIRUC-ului, au reusit sa intocmeasca acea adeverinta dar nu exista o persoana autorizata sa semneze. ACSIS ne-a comunicat ca prin sentinta judecatoreasca 11805 din 16-11-2012 s-a dispus "descarcarea de atributii si indatoriri a lichidatorului ACSIS". Puteti sa ne dati o sugestie privind ce am putea face in situatia data? Mentionez ca fara aceasta adeverinta sotul meu nu ar fi eligibil pentru obtinerea unei pensii (avand o vechime cu putin sub 10 ani). Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:31, 8 Aprilie 2024
Daca au fost descarcati de gestiunea, arhiva unde au dus-o i-ati intrebat ?
Am a flat despre firma lichidaroare ACSIS SOLV de pe internet. Am vorbit cu domnul Mihnea Dumitrache și dansul m-am direcționat la doamna Anca Ciobanu care în cele din urma a emis adeverință însă prea târziu, deoarece domnul Mihnea Dumitrache nu mai este împuternicit să o semneze. Am înțeles de la doamna Anca Ciobanu (am nr dumneaei de telefon daca e nevoie) că arhiva este undeva într-un cămin (nu știu ce fel de cămin). Aștept cu nerăbdare sfatul dumneavoastră. Mulțumesc foarte mult!
Am a flat despre firma lichidaroare ACSIS SOLV de pe internet. Am vorbit cu domnul Mihnea Dumitrache și dansul m-am direcționat la doamna Anca Ciobanu care în cele din urma a emis adeverință însă prea târziu, deoarece domnul Mihnea Dumitrache nu mai este împuternicit să o semneze. Am înțeles de la doamna Anca Ciobanu (am nr dumneaei de telefon daca e nevoie) că arhiva este undeva într-un cămin (nu știu ce fel de cămin). Aștept cu nerăbdare sfatul dumneavoastră. Mulțumesc foarte mult!
Am a flat despre firma lichidaroare ACSIS SOLV de pe internet. Am vorbit cu domnul Mihnea Dumitrache și dansul m-am direcționat la doamna Anca Ciobanu care în cele din urma a emis adeverință însă prea târziu, deoarece domnul Mihnea Dumitrache nu mai este împuternicit să o semneze. Am înțeles de la doamna Anca Ciobanu (am nr dumneaei de telefon daca e nevoie) că arhiva este undeva într-un cămin (nu știu ce fel de cămin). Aștept cu nerăbdare sfatul dumneavoastră. Mulțumesc foarte mult!
Am a flat despre firma lichidaroare ACSIS SOLV de pe internet. Am vorbit cu domnul Mihnea Dumitrache și dansul m-am direcționat la doamna Anca Ciobanu care în cele din urma a emis adeverință însă prea târziu, deoarece domnul Mihnea Dumitrache nu mai este împuternicit să o semneze. Am înțeles de la doamna Anca Ciobanu (am nr dumneaei de telefon daca e nevoie) că arhiva este undeva într-un cămin (nu știu ce fel de cămin). Aștept cu nerăbdare sfatul dumneavoastră. Mulțumesc foarte mult!

Alte discuții în legătură

Carnet de muncã pierdut tomileia tomileia Buna ziua , sotul meu este bolnav si trebuie sa se pensioneze pe caz de boala ,dar i s-a pierdut cartea de munca ,a disparut din arhiva ITM-ului,si-au mutat ... (vezi toată discuția)
Arhivele iiruc ioan1892 ioan1892 Buna ziua,am si eu o intrebare,tatal meu a lucrat la IIRUC,si are nevoie o adeverinta de la detinatorul legal al arhivelor IIRUC Service Bucuresti din perioada ... (vezi toată discuția)
Lichidatorul nu imi elibereaza adeverinta!!! de ce? cami_30hu cami_30hu Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Dupa indelungi cautari am aflat ca arhivele cuprinzand statele de plata ale Uzinei Textile Botosani se afla la lichidatorul ... (vezi toată discuția)