Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Buna ziua. Doresc sa cer prin instanta pensia de intretinere pentru un copil. Nu suntem casatoriti, dar copilul este recunoscut. Unde trebuie sa ma adresez si de ce acte am nevoie? Cam cat ar dura procedura? Multumesc anticipat. Locuiesc in Cluj.
Buna ziua,
Va vr trebui actele de stare civila atat ale minorului cat si ale dumneavoastra si o copie a actului de identitate al paratului (sau macar datele din buletin ale acestuia). Depuneti actiunea la instanta domiciliului minorului si solicitati obligarea la plata pensiei legale.
Motivati actiunea!
Termenele pot dura functie de instanta...in mare cam 6 luni daca nu se ataca de catre parat.
Tot ce trebuie sa stiti este ca veti primi banii de la data depunerii actiunii.
Cu stima,