Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune_impozit teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune_impozit teren

Buna ziua,
tatal meu impreuna cu fratii si surorile nu au facut dezbaterea succesiunii notarial. Dar, pe baza unei declaratii si a copiei lui de buletin depusa de catre unul din frati la primaria comunii, tatal meu a primit somatie pentru plata impozit teren arabil.
Rugamintea mea, este urmatoarea: este legal ca el sa plateasca pentru acest teren, fara sa aiba un act notarial pe acest pamant?

Va multumesc
Teoretic nu.
Practic, se interpretează ca succesibilii au acceptat tacit succesiunea prin preluarea și administrarea bunurilor.
Acum, daca frații nu dezbat succesiunea 20 de ani, datoriile colosale la impozit cine le va plăti?
Buna!

Sfatul meu este sa mergeti la primarie si sa verificati ce terenuri aveti trecute in registrul agricol. Sunt multe persoane in situatia dvs care nu au emis un titlu de proprietate, insa impozitul trebuie platit.