Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cadrul legal de debransare la instalatia de apa celor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cadrul legal de debransare la instalatia de apa celor cu restante la asociatie

Buna ziua , avem in asociatie trei proprietari cu datorii care nu platesc doresc sa stiu daca este un cadru legal de a fi debransati de catre asociatie de la apa rece,deoarece furnizorul de apa ne someaza ca se opreste furnizarea apei, iar daca ii debransam pe datornici nu ne mai ia apa , avem infiintata coloana de apa rece pe casa scarii cu apometre la fiecare usa. Va multumesc pentru raspunsuri .
Cadru legal il vonstituie actiunea in instanta impotriva restantierrilor
Puteti solicita instantei ca pentru stoparea majorarii debitului in evidenta sa dispuna hotarare de debransare provizorie de la utilitati
De ce nu s-ar putea da hotarare a comitetului asociatiei sau a A.G. in acest sens ?
Asociatia nu are atributi de sanctionare, nu poate face legal asa ceva, indiferent de metoda aleasa, hotarire AG, CEx, etc.