Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vouchere de vacanta impozabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vouchere de vacanta impozabile

Buna dimineata,

Voucherele de vacanta acordate in limita a 2000 lei se impoziteaza ca si tichetele de masa? Care sunt implicatiile fiscale?

Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Conform OUG 8 /2009 nivelul maxim al sumelor care pot fi acordate salariatilor sub forma de vouchere de vacanta de catre alti angajatori decat cei prevazuti la alin. (2) reprezinta contravaloarea a maximum sase salarii de baza minime brute pe tara, garantate in plata, pentru un salariat, in decursul unui an fiscal.…

Se impoziteaza doar cu impozit salarii in limita de mai sus

Daca se depaseste limita, se retin si contributii sociale ptr diferenta

Iata si monografia:

% = 401 „Furnizori 5328 „Alte valori” analitic vouchere cu valoarea tichetelor
628 „Alte ch cu serv. executate de terti” cu valoarea serv de tiparire si distrib
4426 „TVA deductibila” TVA aferenta prestarii de servicii
Plata facturii:
401 = 5121
„Furnizori" „Conturi la banci in lei"
2. Distribuirea voucherelor de vacanta si inregistrarea valorii acestora pe cheltuieli:
6422 „Ch analitic vouchere acordate salariatilor” = 5328 „Alte valori”analitic vouchere vacanta
3. Inregistrarea impozitului pe venit aferent valorii nominale a voucherelor de vacanta in luna in care acestea sunt acordate: 421 = 444
Constantin Vera, Contabil