avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restanta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restanta

Buna seara. Am o nelamurire: daca am o restanta la intretinere si s-a adaugat deja penalizare , presedintele asociatiei de proprietari are dreptul de a opri atat apa calda cat si cea rece? de mentionat ca stau la parter si robinetii sunt separati. pe scara mai sunt si alti restantieri, dar acestia nu sufera din lipsa apei. multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: anyme , utilizator 06:53, 7 Noiembrie 2009
daca faceti parte din asociatie si hotarirea de debransare s-a luat de adunarea generala a proprietarilor, da . in caz contrar, nu.
Presedintele poate discuta in comitet si poate lua decizia de a opri orice utilitate pentru un restantier in situatia cand alta solutie amiabila nu se intrevede.
Daca mai multi proprietari ar fi restantieri asociatia nu ar avea cu ce sa plateasca facturile la furnizori si acestia ar opri, de exemoplu apa rece sau calda in toata asociatia. Asa s-a intamplat in mai multe cazuri si s-a reluat furnizarea apei doar dupa plata unei parti din datorii si incheierea unor conventii de esalonare a debitelor si penalizarilor.
Acelasi lucru se poate practica si la nivelul unei scari, unui grup de proprietari sau a unui singur proprietar prin decizia comitetului executiv condus de presedintele asociatiei.
adriantot a scris:

Presedintele poate discuta in comitet si poate lua decizia de a opri orice utilitate pentru un restantier in situatia cand alta solutie amiabila nu se intrevede.
Daca mai multi proprietari ar fi restantieri asociatia nu ar avea cu ce sa plateasca facturile la furnizori si acestia ar opri, de exemoplu apa rece sau calda in toata asociatia. Asa s-a intamplat in mai multe cazuri si s-a reluat furnizarea apei doar dupa plata unei parti din datorii si incheierea unor conventii de esalonare a debitelor si penalizarilor.
Acelasi lucru se poate practica si la nivelul unei scari, unui grup de proprietari sau a unui singur proprietar prin decizia comitetului executiv condus de presedintele asociatiei.


Solutia este foarte buna,dar imi puteti explica cum pot pune in practica aceasta sistare a utilitatilor la o singura persoana si nu ma refer la decizia comitetului executiv,ci la oprirea efectiva.
Are robineti separati, spune in mesajul initial.
elga50 a scris:

Are robineti separati, spune in mesajul initial.


Nu am observat.:oops:M-am entuziasmat degeaba.Credeam ca exista o alta modalitate#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debransare rau-platnici de la utilitati te055 te055 Locuiesc intr-un imobil cu contorizare separata pentru fiecare apartament a apei calde, apei reci si incalzirii. Imobilul are centrala proprie. Sunt multi ... (vezi toată discuția)
Vecin care nu plateste intretinerea - caldura si apa calda oprite cetateanul cetateanul Buna ziua stimati avocati! Avem o mare problema in bloc: mai multi vecini, culminand cu o familie in special, nu isi platesc intretinerea, si din cauza ... (vezi toată discuția)
Restante apa nova iogene iogene asociatia de proprietari poate opri apa rece proprietarilor care refuza sa-si achite cotele de intretinere? (vezi toată discuția)