Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon pensii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon pensii PFA

Buna ziua,
Am o intrebare mai specifica, puteti sa ma informati daca in 2016 un PFA care era in acelasi timp si angajat era obligatoriu inclus la cota de pensii maxima de 26,3% daca veniturile depaseau un anumit plafon? Sau nu exista plafon si cota era exclusiv optionala? Caut raspuns de mult timp si nimeni nu reuseste sa ma lamureasca..

Va multumesc!

Buna ziua,

CAS 2016 (contributia la pensie 2016) nu se platea daca erai pensionar dar se platea daca erai salariat.
Se platea CAS daca in 2015 ai obtinut un venitul lunar net de minim 938 lei respectiv 11.256 lei venit net anual (salariul mediu brut in 2016 a fost stabilit la 2.681 lei). Baza de calcul era venitul net obtinut in anul fiscal curent, la care se aplica procentul de 10,5% sau procentul de 26,3%, la alegere.
CASS 2016 (contributia la sanatate 2016) se platea la salariul minim brut pe economie sau la venitul net obtinut daca era mai mare decat salariul minim brut. Salariul minim brut in 2016 semestrul I = 1.050 lei, respectiv 1.250 lei in semestrul II. Procentul de contributii a fost de 5,5%.