Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensii

Bună ziua . Vă rog să-mi răspundeți dacă stagiul militar efectuat se ia în considerare și în ce condiții , la stabilirea pensiei pentru limită de vârstă ? Mulțumesc anticipat . O zi bună .
Buna ziua,

Se ia in calcul. Pentru clarificari, puteti merge la Casa de pensii de la domiciliul dvs.
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta si de invalisditate.
1 an si 4 luni de armata aduc aproximativ 0,8 puncte.
Mulțumesc .
Mulțumesc
Soțul s-a pensionat anticipat la62ani și 6 luni, cu o vechime în munca de 39ani.A făcut armata cu termen redus și facultate. La65 de ani, când pensia devine normala, i se adaugă și armata la contributivitate? Mulțumesc.
Ionica elena, utilizator