avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensii

Bună ziua . Vă rog să-mi răspundeți dacă stagiul militar efectuat se ia în considerare și în ce condiții , la stabilirea pensiei pentru limită de vârstă ? Mulțumesc anticipat . O zi bună .
Cel mai recent răspuns: Ionica elena , utilizator 18:17, 26 Iulie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Se ia in calcul. Pentru clarificari, puteti merge la Casa de pensii de la domiciliul dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta si de invalisditate.
1 an si 4 luni de armata aduc aproximativ 0,8 puncte.
Mulțumesc .
Mulțumesc
Soțul s-a pensionat anticipat la62ani și 6 luni, cu o vechime în munca de 39ani.A făcut armata cu termen redus și facultate. La65 de ani, când pensia devine normala, i se adaugă și armata la contributivitate? Mulțumesc.
Ultima modificare: Marți, 26 Iulie 2022
Ionica elena, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor pensionare beneficiar grupa de munca i danadom38 danadom38 As vrea sa stiu,va rog, daca la reducerea varstei de pensionare de 65 ani barbati,in cazul benefiarului de gr.I (spre ex.13 ani gr.I,respectiv reducere cu ... (vezi toată discuția)
Varsta pensie noidoi noidoi Buna ziua. Puteti sa imi spuneti daca anii de facultate sau de armata se adauga la varsta limita de pensie (adica 65+aceia de armata sau facultate) sau se ... (vezi toată discuția)
Cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime olimpiacaratus olimpiacaratus Buna ziua, puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca ... (vezi toată discuția)