Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absentele nemotivate se raporteaza in Revisal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absentele nemotivate se raporteaza in Revisal ?

Buna ziua ,

ma puteti ajuta si sa-mi spuneti daca absentele nemotivate se raporteaza in Revisal ?
Stiu ca potrivit art 51 alin 2,CIM-ul POATE fi suspendat , deci nu este obligatoriu. In acelasi timp lit a a art 52 alin 1 din Codul muncii a fost abrogata .

Care este varianta corecta ? Se raporteaza sau nu in Revisal ?

Mentionez ca in ROI nu este specificat acest lucru, doar ca dupa 3 zile de absente nemotivate se desface contractul de munca , binenteles dupa cercetarea disciplinara prealabila

Multumesc
Art.51 alin.1 lit.a C.mun. nu a fost abrogat .... Numai daca se suspenda c.i.m. pentru absente nemotivate , atunci se opreaza in REVISAL.
Abrogata a fost lit a art 52 alin 1, asa cum am scris in mesajul initial, . Abrogarea s-a facut prin Decizia Curtii Constitutionale 261/2016

Clar , daca suspend contractul pt absente nemotivate il raportez in Revisal , dar este obligatoriu sa-l suspend ?
Este corect doar sa inregistrez absentele nemotivate fara sa suspend contractul ?

Multumesc
Nu este obligatorie suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate.