Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programatori/Analisti programatori fara studii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programatori/Analisti programatori fara studii de specialitate

Un "Bine v-am gasit!" tuturor, in primul rand.
Nelamurirea mea e simpla: vreau sa stiu in ce masura se poate angaja cineva la o companie particulara pe un post de Programator sau Analist programator in conditiile in care nu are facultate de specialitate (informatica, cibernetica, mate-fizica etc) sau cursuri in domeniu. As vrea varinata legala, daca se poate. In ce masura as putea incadra o persoana care a terminat Drept (de exemplu) pe post de programator, cu incadrarea in cartea de munca corespunzatoare pt programator? Exista vreo prevedere legala in acest sens?
Multumesc
Daca reprezentati o firma cu obiect de activitate “crearea de programe pt calculator”, puteti angaja teoretic pe oricine pe postul respectiv, dar nu beneficiati in fiecare caz (conditie studii in domeniu) de scutirea pe impozit pe venit conform art.56 Cod Fiscal.
Nu pot verifica acum starea actelor normative care reglementeaza aceasta situatie (modificat sau nu), dar ea ar fi in principiu ORDIN nr. 250 din 31 mai 2004 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator si ORDIN 748/2004. Va pot da mai multe relatii…mai tarziu :)

Am revenit. Ordinul 250 si 780 sunt identice (ministere diferite) si nu au suferit modificari. Le gasiti integral pe internet, dar va spicuiesc din textul legii:

ART. 1 din Ordin 250/2004
Angajaţii agenţilor economici care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislaţia în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222), precum şi angajaţii persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit, în conformitate cu prevederile art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 (actualizat art 55 (4)lit.l – mai jos) privind Codul fiscal, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
1. posturile pe care sunt angajaţi corespund listei cuprinzând ocupaţiile menţionate în anexa nr. 1;
2. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidenţiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, direcţie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3. au diplomă de absolvire a unei forme de învăţământ superior de lungă durată, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, având înscrisă una dintre specializările: Automatică, Calculatoare, Informatică, Matematică, Cibernetică, Electronică, respectiv una dintre specializările cuprinse în anexa nr. 2, şi prestează efectiv una dintre activităţile prezentate în anexa nr. 1;
4. angajatorul a realizat în anul fiscal precedent şi a înregistrat distinct în balanţele analitice, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator destinate comercializării pe bază de contract, un venit anual de cel puţin echivalentul în lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Naţională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.
ART. 5
Încadrarea unei persoane în categoriile de activităţi sau de ocupaţii, în scopul beneficierii de scutirea de impozit pe venit prevăzută de art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003, constituie responsabilitatea angajatorului.
LISTA
cuprinzând specializările

1. Automatică şi informatică industrială
2. Calculatoare, Inginerie electrică şi calculatoare
3. Electronică, Electronică aplicată, Electronică şi telecomunicaţii, Comunicaţii
4. Matematică, Matematică informatică
5. Informatică, Informatică economică, Informatică aplicată
6. Cibernetică şi informatică economică, Cibernetică şi previziune economică, Contabilitate şi informatică de gestiune.
ANEXA 1

LISTA
cuprinzând ocupaţiile specifice
activităţilor de creare de programe pentru calculator
Nr. Ocupaţia Descrierea activităţii
1. Analist - Activităţi de realizare a analizei în vederea definirii specificaţiilor pentru construirea efectivă a sistemelor informatice, susceptibile să răspundă cerinţelor utilizatorilor
2. Programator - Activităţi de realizare a programelor pentru calculator,conform unor specificaţii predefinite, şi asamblarea lor în sisteme coerente, inclusiv testarea în vederea asigurării conformităţii cu specificaţiile
3. Proiectant de sistem informatic - Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de sistem proiectare bazate pe cunoştinţe de specialitate cu cunoştinţe informatic în utilizarea instrumentelor software sau a limbajelor de programare, în vederea producerii şi implementării unor soluţii funcţionale care să corespundă cerinţelor predefinite ori unor necesităţi organizaţionale
4. Inginer/ Programator de sistem informatic - Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de Programator proiectare cu cunoştinţe adecvate de tehnologie software şi de sistem hardware, în vederea definirii, proiectării, realizării,informatic testării, implementării şi modificării sistemelor informatice ce conţin software ca principală componentă
5. Administrator de baze de date - Activităţi de furnizare a expertizei de specialitate şi a de baze de asistenţei practice în managementul sistemelor de baze de date şi în utilizarea datelor informatice pentru a răspunde cerinţelor sistemului informatic în orice moment al ciclului de viaţă, în conformitate cu criteriile de calitate definite
6. Inginer Activităţi de adaptare şi/sau de armonizare a soluţiilor software hardware, software şi a sistemelor de operare, precum şi a aplicaţiilor existente sau proiectate la necesităţile reale sau estimate ale utilizatorilor, în vederea îndeplinirii cerinţelor privind satisfacerea gradului de solicitar(timpul de răspuns)
7. Manager de Activităţi de coordonare a sistemelor de dezvoltare proiect specifice aplicaţiilor informatice majore, inclusive informatic coordonarea personalului şi urmărirea cerinţelor proiectelor(informaţii/date necesare, programare, analiză). Managerii de proiect dezvoltă, planifică, analizează, estimează şi stabilesc priorităţile aferente componentelor ce urmează să fie realizate, precum şi fazele şi termenele de execuţie a proiectelor

COD FISCAL
Deducere personală
4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
ART. 55 alin (4)
l) veniturile din salarii, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei, al ministrului comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei şi al ministrului finanţelor publice

godspeed, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns :)
Stiam de aceste prevederi, dar eu nu tintesc reducerea impozitului printr-o astfel de incadrare. Firma are profil de productie; nu are specific IT. Dar este necesar si un Programator automate programabile (care deja exista, dar a terminat Dreptul si nu o facultate de specialitate). As vrea sa trec in cartea de munca exact ce face (programeaza), fara legatura cu impozitul. Este ok, din punct de vedere legal o astfel de incadrare? Comenteaza cineva in cazul unui control? :)
Inteleg... Aveti nevoie de un HR-ist. Eu am presupus ca sunteti firma de soft si va intereseaza aspectele deducerii. La un control din partea fiscului cred ca nu veti avea probleme. Cu ITM-ul...
O zi frumoasa :)