Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dezbatuta in instanta. Medias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dezbatuta in instanta. Medias

Buna ziua ! Am incercat dezbaterea de succesiune la un notar in Sibiu. Nu m-am inteles cu unul dintre mostenitori si urmeaza sa fac dezbaterea in instanta . Am angajat un avocat si am incercat sa obtin de la d-na notar incheierea de verificare a evidentelor succesorale. Am vorbit cu aceasta si nu am reusit obtinerea acelui document. D-na notar a conditionat eliberarea acelui document, de o copie a actiunii depusa in instanta cu nr. de inregistrare . Am incercat sa-i explic ca nu este necesar acest lucru deoarece exista un ordin de ministru emis in anul 2016 nr. 1886/C/2016, " ,, 1. Nu mai este necesară și copia cererii de chemare în judecată - această cerință a fost eliminată prin Ordinul Ministerului Justiției nr. 1886/C/2016, publicat în Monitorul Oficial nr. 392/23.05.2016" . A fost contactata si de avocata mea, care la randul ei i-a explicat ca nu este necesara copia dupa actiune , cel mult un draft ii poate da , Am venit cu acest argument deoarece d-na notar nu mi-a garantat ca acel document va fi eliberat intr-un timp rezonabil, de maxim o saptamana, si astfel eu risc sa pierd taxa de timbru . In urma ultimei discutii (telefonice) pe care am avut-o cu d-na notar, aceasta mi-a spus ca trebuie sa studieze aceea lege. Astfel se tergiverseaza lucrurile de trei luni. Mentionez ca procesul se va desfasura in alta oras, mai precis Medias . Intrebare : Pot obtine acel document, de la un alt notar de pe raza orasului Sibiu ? Va multumesc ! Astept pareri . O zi frumoasa ! Mioara Olteanu .
MioaraOlteanu, utilizator