Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Streaming in Romania
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Streaming in Romania

Hey, de ceva timp ma gandesc sa incep sa fac streaming , din cate sitti (sau nu) exista ceva numit ''donatie'' e o suma pe care lumea ti-o doneaza ca sa te ajute sau pur si simplu pentru ca le place ceea ce faci, in fine intrebarea era cat la suta trebuie dat statului din donatie sau daca se da ceva la stat? N am auzit nimic de asa ceva in Romania si m ar interesa.
Hei, conform art. 62 din Codul fiscal, donațiile sunt venituri neimpozabile, deci nu va trebui să ”dai statului” nimic :)

ART. 62 - Venituri neimpozabile
p) sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare şi aur financiar, primite cu titlu de moştenire ori donaţie.
Mersi mult <3