Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrare in pensie anticipata din somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrare in pensie anticipata din somaj

Buna seara!
Puteți, va rog, sa imi spuneti daca se poate intra in pensie anticipată din șomaj? Si daca da, in ce mod este afectata pensia? Situatia este urmatoarea: persoana in cauza are varsta necesara intrarii in pensie anticipată, in 15.12 2018 ar avea si anii de munca necesari pentru a nu avea penalizare, însă firma la care lucrează se inchide in 01.09.2018 si ar dori sa intre in somaj. Este bine daca depune cerere de pensionare ulterior datei de 15.12.2018. O afecteaza in vreun fel faptul ca se afla in somaj?

Va mulțumesc.
Nu o afecteaza cu nimic.
Somajul mai poate aduga ceva la pensie.
Buna dimineata!
Va multumesc pentru raspuns. As dori sa va mai intreb ceva, daca se poate. Daca depune dosarul la 16.12.2018 ( de ex), ramane in somaj pana la primirea deciziei? Cu ce data intra in pensie? Doamnei ii este teama sa nu intre in vigoare noua lege a pensiilor (despre care crede ca o dezacantajeaza).
Mulțumesc
bvr, utilizator
Noua lege daca va fi, va produce efecte incepand cu 01/09/2021 si oricum va intra in recalculare pe ea.
Buna ziua am 58 ani și 8 luni am grupa 2 18 ani urmează sa intru in șomaj fabrica se Închide lipsa comenzi Menționez am 42 ani munca pot ieși la pensie cu una din cele 3 variante
Limită de vârstă la 59 ani.