Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tribunalul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tribunalul muncii

mai functioneaza Tribunalul muncii?
daca da, unde anume in Bucuresti si cum pot deschide actiune?
In prezent sunt organizate pe langa tribunalele civile complete de judecata specializate pe dreptul muncii. Nu exista tribunale specializate pe litigii demunca, desi , se pare ca ar exista o necesitate in acest sens
Va adresati sectiei VIII a tribunalului Bucuresti - Litigii de munca

Detalii:
Bucuresti, B-dul Unirii nr. 37, sectorul 3, cod 030823 Telefon: 21/408.36.00 021/408.37.00 021/408.37.01 021/318.77.31
pc_cane a scris:

mai functioneaza Tribunalul muncii?
daca da, unde anume in Bucuresti si cum pot deschide actiune?

Se formuleaza o cerere de chemare in judecata a angajatorului ... Cererea de chemare in judecata va cuprinde :
1. numele, domiciliul sau resedinta partilor ori, pentru persoanele juridice, denumirea si sediul lor, precum si, dupa caz, numarul de inmatriculare in registrul comertului sau de inscriere in registrul persoanelor juridice, codul fiscal si contul bancar. Daca reclamantul locuieste in strainatate, va arata si domiciliul ales in Romania, unde urmeaza sa i se faca toate comunicarile privind procesul;
2. numele si calitatea celui care reprezinta partea in proces, iar in cazul reprezentarii prin avocat, numele acestuia si sediul profesional
3. obiectul cererii si valoarea lui, dupa pretuirea reclamantului, atunci cand pretuirea este cu putinta. Pentru identificarea nemiscatoarelor se va arata comuna si judetul, strada si numarul, iar, in lipsa, vecinatatile, etajul si apartamentul, sau, cand nemiscatorul este inscris in cartea funciara, numarul de carte funciara si numarul topografic;
4. aratarea motivelor de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea;
5. aratarea dovezilor pe care se sprijina fiecare capat de cerere. Cand dovada se face prin inscrisuri, se vor alatura la cerere atatea copii cati parati sunt, mai mult cate o copie de pe fiecare inscris, pentru instanta; copiile vor fi certificate de reclamant ca sunt la fel cu originalul. Se va putea depune si numai o parte dintr-un inscris privitor la pricina, ramanand ca instanta sa dispuna, la nevoie, infatisarea inscrisului in intregime. Daca inscrisurile sunt scrise in limba straina sau cu litere vechi, se vor depune traduceri sau copii cu litere latine, certificate de parte. Cand reclamantul voieste sa-si dovedeasca cererea sau vreunul din capetele cererii sale, prin interogatorul sau juramantul paratului, va cere infatisarea in persoana a acestuia. Cand se va cere dovada cu martori, se va arata numele si locuinta martorilor;
6. Semnatura.
~ Conținut șters la cerere ~