Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot să vând apartamentul fiilor mei?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot să vând apartamentul fiilor mei?

Pot sa vând apartamentul fiilor mei cu clauza?
Manuela Rășină, administrator
Da, puteti sa il vindeti
Un băiat are 21 ani iar celalalt 17. Pot sa le fac la amândoi act de vânzare cumpărare la apartament?
Mai poate fi atacat de rude dacă îl vând?
Da.
Conform art.1091 Cod civil
"(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimtit la instrainare"

Dvs cu soțul aveti ca act de proprietate un contract de vânzare cumpărare făcut de socri.
Deci nu puteti vinde decât împreună.
Ca atare, contractul de vânzare cumpărare cu clauza facuta către copiii dvs, se considera a fi donație deghizată, daca nu se face dovada achitării unui pret sincer și serios.
Nu va mai "ingropati" inutil in niste contracte de vânzare cumpărare fictive, care nu va pun la adăpost de nimic.
Ce trebuie sa fac sa nu mai fie atacat?