avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot să vând apartamentul fiilor mei?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot să vând apartamentul fiilor mei?

Pot sa vând apartamentul fiilor mei cu clauza?
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 10:10, 24 August 2018
Da, puteti sa il vindeti
Un băiat are 21 ani iar celalalt 17. Pot sa le fac la amândoi act de vânzare cumpărare la apartament?
Mai poate fi atacat de rude dacă îl vând?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Conform art.1091 Cod civil
"(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimtit la instrainare"

Dvs cu soțul aveti ca act de proprietate un contract de vânzare cumpărare făcut de socri.
Deci nu puteti vinde decât împreună.
Ca atare, contractul de vânzare cumpărare cu clauza facuta către copiii dvs, se considera a fi donație deghizată, daca nu se face dovada achitării unui pret sincer și serios.
Nu va mai "ingropati" inutil in niste contracte de vânzare cumpărare fictive, care nu va pun la adăpost de nimic.
Ce trebuie sa fac sa nu mai fie atacat?

Alte discuții în legătură

Contract vanzare -cumparare locuinta catre unul dintre copiii Dl_Sandu Dl_Sandu Buna ziua, familie cu patru copiii,parintii pot face act de vanzare- cumparare a locuintei lor, catre unul dintre copiii, chiar daca ceilalti nu sunt de ... (vezi toată discuția)
Vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere cera0372 cera0372 Buna ziua,acum cateva zile am fost la un notar si i-am cerut sa mi se faca un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere intre mine si mama mea pe un ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare_cumparare cu uzufruct viager bosog bosog Buna ziua. Sotul meu are un frate din prima casatorie a socrului meu , iar la data nasterii sotului,soacra mea nu era casatorita legal cu acesta .Socrii mei ... (vezi toată discuția)