Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copiii varului primar decedat la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copiii varului primar decedat la succesiune

Buna seara!
Ne confruntam cu urmatoarea situatie:
Singurii mostenitori ai unei rude sunt verii primari ai acesteia si o matusa.Unul din acesti veri primari a decedat (inaintea defunctului).Noi suntem copiii acestui var primar decedat, avand certificat de mostenitori legali.Intrebarea este:Avem dreptul de a participa la mostenirea de mai sus?Avand certificat de mostenitori, avem dreptul sa participam la aceasta succesiune?

Multumim!
Nu.
Sunteti rude de gradul 5, iar reprezentarea succesorala nu operează la clasa a 4-a de moștenitori.
Întreaga masa succesorala va reveni verilor in viata.
raluk0207, utilizator
CAPITOLUL II
Reprezentarea succesorală
Art. 966 Cod civil
Domeniul de aplicare
(1) Pot veni la moştenire prin reprezentare succesorală numai descendenţii copiilor defunctului şi descendenţii fraţilor sau surorilor defunctului.
Va multumesc pentru raspuns.Eu am pus intrebarea dupa ce am vazut mai multe dezbateri pe forum, care au ramas fara concluzie.Am citit si in codul civil si am retinut urmatoarele cuvinte cheie(asa cum mentioneaza si dna Raluk mai jos): verii tb sa fie in viata(mama a decedat inaintea defunctei in cauza) si gradul de rudenie care in cazul nostru e 5.Sa inteleg ca cerificatul de mostenitor ma plaseaza pe picior de egalitate cu celalalt var?Si mai e treaba cu prezentare personala si nu reprezentare.Sunt putin derutat de situatie.Insist cu întrebarea pt ca celalalt var nu ne ia in calcul si nu am vrea sa mergem mai departe fara o baza legala.Puteti argumenta va rog raspunsul dvs?

Petre Enache a scris:

Da

Andrei384, utilizator
Era vorba de reprezentarea succesorala.
Adică acea situație în care copiii decedeaza înaintea părinților, iar la moștenire vin direct nepoții.
Sau cand defunctul nu are decât frați, unii dintre ei au decedat înaintea sa, iar la moștenire vin nepoții de la fratele respectiv.
Reprezentarea succesorala este admisă doar în primele 2 clase de moștenitori.
La veri și copiii acestora, nu operează.
Nu am inteles insa după cine e acel certificat de moștenitor.

Mama noastra a fost verisoara primara cu defunctul(pt care se initiaza acum succesiune).Mama a decedat in februarie, noi am facut certificat de mostenitor dupa dansa.In aprilie a decedat si cea pentru care se initiaza acum succesiune.Fratele mamei s-a trecut alaturi de bunica(mama mamei noastre) pe lista de mostenitori.Noi avem dreptul de a veni in locul mamei noastre, daca o mostenim prin certificat?

raluk0207 a scris:

Era vorba de reprezentarea succesorala.
Adică acea situație în care copiii decedeaza înaintea părinților, iar la moștenire vin direct nepoții.
Sau cand defunctul nu are decât frați, unii dintre ei au decedat înaintea sa, iar la moștenire vin nepoții de la fratele respectiv.
Reprezentarea succesorala este admisă doar în primele 2 clase de moștenitori.
La veri și copiii acestora, nu operează.
Nu am inteles insa după cine e acel certificat de moștenitor.