Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt obligat la plata pensiei de întreținere și pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt obligat la plata pensiei de întreținere și pe perioada masteratului?

Buna ziua. Am un copil care a terminat Universitatea de 3 ani in Anglia. Acum s-a inscris la un Master in cadrul aceleiasi Universitati.
In hotararea judecatoreasca, scrie ca sunt obligat sa platesc pensia de intretinere pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de varsta de 26 ani. Stiam ca studiile reprezinta doar anii facultatea, nu si Master-ul.
Sunt obligat la plata pensiei de intretinere si pe perioada Master-ului?
Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
cati ani are copilul?
daca nu are 26 de ani,in principiu da- trebuie sa achitati pana la implinirea varstei de 26 de ani
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Copilul are 22 de ani.
Poate gresesc, dar eu inteleg in felul urmator: A terminat 3 ani de studiu. Are o diploma, deci poate sa se angajeze undeva. Master-ul este un studiu (facultativ) dupa absolvirea facultatii. Este la fel ca si in cazul in care s-ar inscrie la Doctorat...
Poate gresesc...
Jurisprudenta este impartita si nu unanima in a categorisi masterul si doctoratul. Asa ca aveti 2 optiuni: fie platiti pana la implinirea a 26 ani, fie sistati acum si daca va merge in instanta va trebui sa probeze pe de o parte starea de nevoie(in speta lipsa veniturilor sau venituri insuficiente) si pe de alta parte continuarea studiilor.
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Probabil ca va trebui sa cantaresc bine cele 2 optiuni...
Priviti lucrurile altfel, este tot copilul dvs. si trebuie sa il sprijiniti indiferent de starea civila.