Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Protectia cumparatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Protectia cumparatorului

Am incheiat cu o persoana fizica un antecontract de vinzare-cumpararea a unui apartament. Aceasta persoana fizica este si constructorul acestui ap.

Daca acest constructor nu respecta conditiile puse in antecontract (calitatea obiectelor pe care trebuie sa le puna in ap-calorifere, chiuvete, accesorii de baie, etc.), poate sa fie reclamat la Protectia cumparatorului sau la Oficiul pentru calitatea constructiilor?
Adica, persoana juridica nu poate fi reclamata la protectia consumatorului??
Din păcate nu poate fi reclamată.Asta este legea.Încercaţi printr-o asociaţie de consumatori.
Am fost la un notar care mi-a spus ca dimpotriva, persoana FIZICA nu poate fi reclamata!