Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigii firma vs angajat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigii firma vs angajat ...

Salutare .

Sint angajat la o companie destul de mare si in ultimul timp sint sicanat destul de tare de sefii mei, pe probleme care nu imi apartin.
Am, cel putin teoretic, o gestiune "scriptica" desi nu sunt angajat ca gestionar pentru care mi se fac zile fripte mai tot timpul.

Am si probleme medicale pentru care voi intra in concediu medical.

Vreau sa stiu urmatoarele, daca se poate :

Dupa concediul medical, deoarece mi-am gasit un alt loc de munca, ce trebuie sa fac pentru a obtine incheierea cotractului de munca prin transfer, fara a mai avea probleme cu "literele" cartii de munca ?

Va multumesc.
1. Faceti o cerere de incatare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) la o data stabilita de comun acord cu angajatorul.
2. Sau demisionati (conform art79 din Codul muncii): pentru asta faceti o notificare catre angajator:
Catre,
S.C. __________________________

Domnule Administrator,
Subsemnatul(a) ________ angajat(a) in functia/meseria_______
la ________ , prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 ( ) din Codul muncii.
Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de __________________ , iar cu data de ____________ inceteaza activitatea mea la S.C. ___________ .
Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!
Data ________ Semnatura ________
Multumesc frumos.