Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract cu timp partial

Daca un salariat are 3000 lei salariul pentru o norma intreaga si vrea sa se angajeze cu timp partial 2 ore/zi, ce salariu se trece in contract: 750 lei sau 3000 lei? Contributiile se platesc ca pentru norma intreaga?
750 lei brut se va mentiona in c.i.m.

Salariații part time datorează contribuțiile la nivelul veniturilor obținute, iar diferența de contribuții până la nivelul salarial minim brut este suportată de angajatori, situatie valabila in cazul in care realizează un venit sub nivelul salariului minim brut pe țară garantat în plată.

In cazul in care realizează un venit peste nivelul salariului minim brut pe țară garantat în plată, atunci salariații part time datorează contribuțiile la nivelul veniturilor obținute.