Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neinscriere in REGES
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neinscriere in REGES

Avem o asociatie de proprietari cu 16 membri. Avem presedinte , comitet executiv, administrator, femeie de serviciu si cenzor ultimii 3 fiind angajati part time fiind si pensionari. Cenzorul este din afara asociatiei. In luna Iulie administratorul ne-a anuntat intempestiv ca isi da demisia pe motive de sanatate , la fel si cenzorul. Am gasit o firma de administrare care sa efectueze o administratie totala inclusiv serviciul de curatenie. Aceasta cand a studiat ultimele dosare intrucat au incetat contractele de munca ale celor 3 ne-au recomandat ca vechiul admin. sa intre in REGES si sa incheie contractele pentru ca doar dansul are parola de acces. Surpriza a fost cand am constatat ca cenzorul nu era inscris in registru. Asociatia de la data angajariia cestuia in Decembrie 2017 si pana in 31. Mai 2018 a avut in fiecare luna stat de plata, s-a achitat contributiile si impozitele la ANAF, s-a depus D112 .Dar la ITM nu a fost inscris. Ce se poate face acum ?
In REVISAL se inregistreaza numai persoanele care au incheiat contract individual de munca , nu si alt tip de contract.

Neinregistrarea unui c.i.m. in REVISAL are ca efect numai sanctionarea contraventionala a angajatorului.

In speta, singura solutie este depunerea/transmiterea in REVISAL a c.i.m. neinregistrate.
Contractele de munca part time nu se inregistreaza in REVISAL? Administratorul si femeia de serviciu ( ambele pensionare) au contracte de munca din anul 2011 ( una cu 186 lei brut, cealalta 126 lei si au fost prinse in REVISAL pana astazi cand au fost incetate.
Cenzorul a fost angajat in Decembrie 2017 pana in Mai 2018.
Toate c.i.m. indiferent de durata timpului de munca ,norma intreaga /timp partial, se inregistreaza in REVISAL.

Chiar daca sunt incetate ,puteti face operatiunile in REVISAL.
Din 2011 pana in prezent parola de acces la REVISAL a fost in mana administratorului. In plus am avut si cenzor in ultimele luni. Ce vina are Asociatia ?
Vina o au cei care trebuiau sa-l controleze pe administrator.