Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depunere concediu medical dupa 5 ale lunii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depunere concediu medical dupa 5 ale lunii

Buna ziua, angajatorul refuza sa elibereze adeverinta pt obtinerea concediului medical. In ce baza poate fi obligat angajatorul sa achite concediul medical daca este depus dupa data de 5 ale lunii urmatoare? ITM a fost sesizat si inca nu a raspuns reclamatiei. Multumesc.
ITM va răspunde în termen de 30 de zile de la data înregistrării sesizării.
Stiu. Eu intreb in ce baza este angajatorul obligat sa plateasca un concediu medical depus dupa data de 5 ale lunii urmatoare? Multumesc.
Numai prin bunavointa lui....legea în permite sa refuze plata concediilor medicale nedepuse în termen.
legea in Romania se face dupa bunavointa angajatorului?!...adica el refuza sa elibereze cu rea credinta adeverinta si apoi tine de bunavointa lui sa respecte legea?!...
Si salariatul si angajatorul sunt obligati sa respecte legea ... In ce priveste refuzul eliberarii adeverintei,intr-adevar, nu a respectat legea - aici trebuia sesizat ITM-ul - , dar cu plata pentru concediul medical nedepus in termen o respecta.