avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie sau lovire si alte violete?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie sau lovire si alte violete?

Daca am depus o plangere penala pe care agentul de politie a incadrat-o la talharie, pot sa imi retrag plagerea?
Mentionez ca in plangere am scris ca am fost lovit, bruscat, dat afara de catre fortele de ordine, demers in urma caruia am ramas fara telefon.
Ultima modificare: Marți, 4 Septembrie 2018
adolfone, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:57, 6 Septembrie 2018
Nu va puteti retrage plangerea.
Asta ce inseamna? E posibil sa fie incadrata gresit fapta?
Este savarsita infractiunea de talharie, nu este incidenta plangerea prealabila, ce poate fi retrasa.
Este posibil sa fie incadrata gresit fapta, asta nu am de unde sa stiu, eu v-am raspuns doar strict legat de posibilitatea retragerii plangerii in cazul in care se retine infractiunea de talharie.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Talharie daniel p daniel p exista posibilitatea retragerii plangerii in caz de talharie in timpul urmaririi penale? (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii gabrielr gabrielr In infractiunea de talharie si furt calificat, se poate retrage plangerea? Ca sa explic situatia: Eram in parc la..............(nu are sens numele), dupa ... (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii marianghimpeteanu marianghimpeteanu Retragerea plangerii si impacarea partilor inlatura raspunderea penala intr-un caz de complicitate la talharie? Adica cercetarea penala inceteaza sau se ... (vezi toată discuția)