Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie sau lovire si alte violete?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie sau lovire si alte violete?

Daca am depus o plangere penala pe care agentul de politie a incadrat-o la talharie, pot sa imi retrag plagerea?
Mentionez ca in plangere am scris ca am fost lovit, bruscat, dat afara de catre fortele de ordine, demers in urma caruia am ramas fara telefon.
adolfone, utilizator
Nu va puteti retrage plangerea.
Asta ce inseamna? E posibil sa fie incadrata gresit fapta?
Este savarsita infractiunea de talharie, nu este incidenta plangerea prealabila, ce poate fi retrasa.
Este posibil sa fie incadrata gresit fapta, asta nu am de unde sa stiu, eu v-am raspuns doar strict legat de posibilitatea retragerii plangerii in cazul in care se retine infractiunea de talharie.
Multumesc!