Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... retragerea plangerii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

retragerea plangerii

Retragerea plangerii si impacarea partilor inlatura raspunderea penala intr-un caz de complicitate la talharie?
Adica cercetarea penala inceteaza sau se opreste?
Multumesc,
La talharie nu.
dar pt infractiunea de lovire?
Da.
Dar daca victima isi schimba declaratia si spune ca de fapt nu a fost amenintata? se poate schimba incadararea juridica in abuz de incredere? Mentionez ca victima este minora (16 ani) si a facut plangere fara a fi insotita de vreun parinte.
Mai bine ne spuneti toata problema de la inceput ca sa nu mergem pe incercari.