Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie

ms mult pentru sfaturi
ionut90, utilizator
Daca sunteti acuzat de talharie trebuie sa va aparati.
Trebuie vazut in concret cum sta treaba si care sunt probele de la dosar.
Cat va costa un avocat depinde de la avocat la avocat.
Depinde ce alegere faceti si cata inspiratie aveti.
Trebuie sa va reprezinte urgent un avocat bun, deoarece este clar ca sunt probe pentru talharie.
Succes!
Se pare ca faptele intrunesc elementele constitutive ale infractiunii de talharie art.211 C.penal. Dumneavoastra trebuie sa administrati probe in care sa dovediti contrariul.
Mult succes!
Fapta dvs.,in acceptiunea organelor de politie,se incadreaza in prevederile art.26 rap.la art.211 al 2 lit.a(daca nu a fost savarsita pe timp de noapte si ar fi si lit.d) c.pen.la complicitate la infractiunea de talharie,sanctionabila cu inchisoarea de la 5 la 20 de ani.
Art.211 c.pen
"Furtul savarsit prin intrebuintare de violente sau amenintari ori punerea victimei in stare de inconstienta sau neputinta de a se apara,precum si furtul urmat de intrebuintarea unor astfel de mijloace pentru pastrarea bunurlui furat sau pentru inlaturarea urmelor infractiunii ori pentru ca faptuitorul sa isi asigure scaparea,se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 18 ani.
Talharia svarsit in urmatoarele imprejurari:
a)de doua sau mai multe persoane impreuna;
b)de o persoana avand asupa sa o arma sau o substanta narcotica;
c)de o persoana mascata,deghizata sau travestita;
d)in timpul noptii;
e)intr-un loc public sau intr-un mijloc de transport;
f)intr-o locuinta sau dependinte ale acesteia;
g)in timpul unei calamitati;
h) a avut una din urmarile aratate in art.182 se pedepseste cu inchisoare de la 15 la 20 de ani
................................................................................................................."
Fata de relatarile dvs.,trebuie urgent sa apelati la ajutorul unui avocat iscusit pentru a putea beneficia de o pedeapsa minima si daca este cazul din starea de fapt ,din alte probatorii administrate,sa poata eventual schimba incadrarea juridica.
Situatia este mai mult decat grava !
Radu Alexandru a scris:

Trebuie sa va reprezinte urgent un avocat bun, deoarece este clar ca sunt probe pentru talharie.
Succes!

In mod normal asa ar trebui sa fie sau se poate spune ca aparentele duc catre o asemenea concluzie.
Insa am avut situatii de acest gen si nu s-a ajuns la condamnare pentru talharie.
Depinde foarte mult de probele de la dosarul cauzei deoarece depinde de la caz la caz in functie de probatiunea concreta.Ce ziceti dvs. e una si ce este la dosar poate sa fie alta...B-)
Trebuie sa va angajati avocat intrucat altfel riscati sa ramaneti in voia sortii si parerea mea este ca veti fi condamnat penal in aceasta situatie.

avocat Claudiu Lascoschi