Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie sau furt?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie sau furt?

Daca o persoana x cere bani persoanei y, persoana y ii da bani de frica, ce infractiune o comis persoana x?
talharie
Daca e amenintata e talharie.
Depinde de multe lucruri concrete.
Este infractiune de talharie: art.211 Cod penal,, furtul savarsit prin intrebuintare de violenta sau amenintari ori prin punerea victimei in stare de inconstienta sau neputinta de a se apara, precum si furtul urmat de intrebuintarea unor astfel de mijloace pentru pastrarea bunului furat sau pentru inlaturarea urmelor infractiunii ori pentru ca faptuitorul sa-si asigure scaparea.
In functie de cazul concret, poate fi si santaj:
"Art. 194. Santajul

Constrângerea unei persoane, prin violenta sau amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Când constrângerea consta în amenintarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru persoana amenintata, pentru sotul acesteia sau pentru o ruda apropiata, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."