Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare juridică
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare juridică

Buna seara! In cazul in care un agresor opreste doua persoane, le ameninta ca in cazul in care nu ii vor da bunurile le va ucide, pe una o deposedeaza de un lant, iar pe cealalta o perchezitioneaza, dar nu gaseste nimic asupra ei, ce se va retine, avand in vedere ca există si un furt tentat?
Buna seara,
Art 233 C.P. Talharie
Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţă de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Va multumesc!
Se va reține infracțiunea de tâlhărie în concurs cu tentativă la infracțiunea de tălhărie întrucât vorbim despre două subiecte pasive.
cali93, utilizator