Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie sau abuz de incredere ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie sau abuz de incredere ?

Buna seara avocatnet.ro . Am si eu nevoie de niste opinii . Intai va voi povestii pe scurt. Intr-o anumita seara am iesit cu un prieten, care la randul lui a venit cu inca 2 cunostinte. Era prima oara cand ii vedeam pe cei doi . Oamenii au baut,s-au imbatat bine, bine ca apoi sa fiu batut si furat telefonul. Cum s-a derulat faza cu telefonul : dupa ce am fost batut, m-au obligat sa urc la ei in masina. Acolo, telefonul mi-a sunat atragandu-le atentia celor 2 (care m-au batut). A spus sa-i dau telefonul pentru a nu suna la politie, initial am refuzat si le-am spus ca n-o sa sun pe nimeni. Acesta m-a amenintat ca ma bate din nou si de frica i-am inmanat telefonul. Mentionez ca eu nu i am inmanat telefonul pentru a face o poza/a da un SMS ci pur si simplu pentru simplul motiv ca am fost amenintat. Mi-au spus sa cobor din masina , am coborat iar ei au plecat.
Precizez ca referitor la bataie, mi-am scos si certificat de la INML(contuziile au fost relativ minore, nimic grav, fara zile de spitalizare). Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. De ce este pasibil domnul agresor ?
2. Este abuz de incredere sau talharie (cei de la politie au contorizat drept fiind abuz de incredere intrucat eu i-am inmanat telefonul ?

Va multumesc anticipat pentru atentie.
Daca nu am fost destul de clar,aveti neclaritati sau m-a depasit exprimarea, va rog sa ma intrebati .
latosu, utilizator
Probabil se va incadra pe talharie.
Admin, administrator
Este vorba de infractiunea de talharie fara discutie, daca descrierea dvs corespunde adevarului.
Cand am fost la politie sa depun plangerea penala(sper ca nu vorbesc pe dinafara) acestia m-au pus sa declar ca a fost abuz de incredere(stiti,ca ei dicteaza) si din neatentie sau emotii am scris cum mi-au spus ei - cum ca este acuzat de abuz de incredere. Se poate schimba declaratia ? Va multumesc mult pentru promptitudine.
Discutabil... parerea mea :)

Bataia nu a fost cu scopul de a-i lua telefonul.

Din cate inteleg, a fost batut... nu precizeaza de ce!!!
Apoi, dupa un timp. cand "i-a sunat telefonul" , cel care l-a batut i-a cerut telefonul, iar el l-a inmanat... de frica, e adevarat... dar, scopul violentelor nu au fost pentru a intra in posesia telefonului.

Eu vad 2 infractiuni concurente: loviri + abuz de incredere
Dvs daca ati scris in plangere asa cum ne-ati descris aici pe forum fapta este talharie, si este de datoria organelor de urmarire penala sa incadreze fapta dupa ce citesc plangerea dvs chiar daca nu v-ati raportat la talharie.
@car3men
Mentionez ca eu nu i am inmanat telefonul pentru a face o poza/a da un SMS ci pur si simplu pentru simplul motiv ca am fost amenintat.

Vedeti dvs abuz de incredere aici?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat