Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare gresita a faptei in plangere.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare gresita a faptei in plangere.

Daca am scris in plangerea de la parchet

"Impotriva numitului XXXXXXX pentru savarsirea infractiunilor de: vataramare corporala, distrugere bunuri si talharie comise la data 17 aug. 2010"

Dar eu am doar 18 zile de ingrijiri medicale, nu peste 21 cat mi-ar trebui pt. "vatamare corporala" e bai mare? ca eu l-am acuzat de vatamare corporala nu de "lovire",etc. Acuma imi dau seama ca pana si cuvantul "vatamare" este scris gresit :|

:|
xuser, utilizator
Care este rezultatul cercetarilor pentru infractiunile de talharie si distrugere de bunuri.
Poi eu doar am depus plangerea la parchet. Inca nici nu am fost citat la politie.

Insa am scris gresit in acea plangere.
Apropo: nu am scris pentru faptele prevazute de ... in codul penal, dar am scris " vataramare" corporala, scris gresit, iar infractiunea e de "lovire" .

Este vorba numai despre lovire nu si despre celalalte infractiuni ?
Este vorba de toate infractiunile, insa deocamdata o pot proba doar pe ceea de lovire [asa mi-a zis avocatul], pentru ca m-a dus SMURD-ul, am hartii de la medicul legist, martori, l-a prins politia pe unul dintre ei etc.
Sper ca in urma detectorului de minciuni, cercetarilor facute de politie sa pot dovedi si talharia. Ei ,defapt, aveau intentia sa ma bata, iar banii mi i-au luat doar ca fapt divers. [i-au vazut cazand din buzunar sau ceva genul]. Oricum am primit mesaje de la ei sa le aduc jos si un incarcator de nokia, inainte de intalnire.

Avocatul mi-a zis sa ma astept ca inculpatul sa fie acuzat doar de lovire.

Si nah , nu as dori sa ceara nulitate pt. ca am scris in plangere "vatamare" in loc de "lovire",etc. Oricum am scris "distrugere bunuri" care nu exista in codul penal, exista distrugere, distrugere din culpa,etc..., adica nu am enumarat faptele dupa "articol din codul penal, ex: 180,etc" . Dar am scris gresit "vatamare" :(

Se pastreaza plangerea in acest sens, sau va trebui sa fac alta? Plangerea am depus-o la parchet in urma cu 2 saptamani... insa ei ar trebui sa faca incadrarea pe codul de lege,nu eu.
xuser, utilizator
Avocatul a vazut dosarul,a discutat cu dvs,despre probatorii,probabil ca astfel rezulta din cercetarile efectuate pana acum sau din probele prouse sau administrate de dvs.
Plangerea trebuia sa o redacteze avocatul si nu dvs.
Exista pericolul ca in situatia in care acuzatiile dvs,iserate in plangere nu se dovedesc ca persoana reclamata sa se indepte impotriva dvs,cu plangere penala pentru denuntare calomnioasa.