Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plângere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plângere

Va salut domnilor. O problema as avea si eu. Acum 2 luni am fost talharit de bani si bunyri .am fost batut si privat de libertate. Am adus la politie in urma unor plangeri facute la sectie. Am adus documente de la IML.martori..etc. inculpatul ate 4/5capete de acuzare . Problema consta in felul urmator. In ultima luna inculpatul a tot incercat sa ne intelegem si sa imi retrag plangerea. .dupa 3/4insistente am zis DA.cu conditi sa imi retrag plangerea de talharie asupra mea. O suma de 4500 ron si un telefon in valoare de 1000 ron. Cand am ajuns la sectie sa facem intelegerea sa razgandit pt ca a crezut ca daca imi da bani inapoi si telefonul el scapa de toate acuzatiile si la cele la care politia sa autosesizat automat mam dus acasa. Si nu am facut intelegerea ca el asa ju vrea sami dea banii si sa nu scape de toate acuzatiile. Acum 2 zile ma contactat avocatul lui din oficiu cu propunerea sa imi inapoieze banii si telefonul o tinuti prin talharie de la mine cu conditia sami reyrag alta acuzatie .de vatamare corporala. Si alte violenta. Si ca ju doresc alte daune materiale in parte civila. Nu stiu exact ce inseamna asta. Dar eu iam zis ca NU doar daca imi da dublu suma talharita de la kine. Doar atunci retrag plangerea de vatamare corporala. Pt ca ju stiu din ce motiv doar de acuzatia aia mai depinde de minde sa decid. La celellalte cred ca sa autosesizat politia. Ce sa fac. El vrea sami da cat ma talharit adica 4500 lei si telefonul iar eu iam cerut dublu pt 2 zile de spitalizare si cheltuieli de drum de cate ori am fost chemat sa ne inpacam .si sa razgandit. El mia mai cerut o hartie inscris cu pretentiile mele. E ok pot sa ii dau on scris? . Sau asteptam sa ne cheme la tribunal. Si sa vedem acolo ce se intamola.
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc de răspuns. Dar problema mea este. Ca el dorește sa îmi inapoieze banii obținuți prin talharie de la mine cu conditia sami reyrag plangerea. Eu am refuzat pe motiv ca nu mă satisface doar banii înapoi. Deoarece am primit 2 zile de apitalizare plus cheltuieli de drum de câte ori am fost chemat de el sa ne intelegem .si am cerut dublu banii de care am fost talharit. Nu doar banii înapoi adică banii acei 450 ron +decont drumuri+decont spitalizare .în total încă aproximativ 4000ron. Si iam cerut suma de 9000 ron. Ca sa îmi retrag plangerea de vatamare corporala. Iar avocatul din oficiu mia zis sa îi dau în scris pretentiile mele.cu tot ca inculpatul a cam strâmbat din nas...
Poate găsiți o cale de mijloc, acceptând și o sumă rezonabilă, pentru a obține o reparație a prejudiciului suferit și totodată dându-i o șansă inculpatului la o pedeaspsă mai mică, pe considerentul că într-o negociere, într-o înțelegere între două părți, ambele părți trebuie să câștige.
Acum, dacă vă gândiți, nici inculpatul nu are o situație financiară bună dacă s-a pretat la această faptă.
@CovaciCovaci:
Stiti pana la urma incadrarea juridica a faptei retinute de organul de urmarire penala?
De la dvs inteleg ca
am fost talharit de bani si de bunuri, am fost batut si lipsit de libertate.

Daca exista legatura intre actiunea principala(furtul) si cea adiacenta(lovirea sau alte violente, lipsirea de libertate), in sensul ca aceste actiuni sunt concomitente in scopul luarii bunului sau ulterioare in scopul pastrarii bunului, se va retine doar infractiunea de talharie, celelalte infractiuni fiind absorbite.
Ca sa fie vorba de infractiunea de vatamare corporala, in CML trebuie sa aveti retinute una din urmatoarele consecinte: o infirmitate; leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;un prejudiciu estetic grav şi permanent; avortul; punerea în primejdie a vieţii persoanei.
Aveti asa ceva?
Daca aveti retinut in CML una din aceste consecinte, fapta este incadrata la talharie calificata.
Daca urmarile sunt produse praeterintentionat, vatamarea corporala este absorbita in aceasta varianta agravanta a talhariei calificate.
Daca faptuitorul a actionat cu intentia de a provoca aceste consecinte se poate retine concurs intre talharie calificata si vatamarea corporala.
In orice situatie, fie ca este retinuta doar infractiunea de talharie, fie ca a fost retinuta in concurs cu infractiunea de vatamare corporala, NU va puteti retrage plangerea.
Trebuie sa aveti grija ce fel de inscrisuri intocmiti cu avocatul faptuitorului, ce fel de discutii purtati si ce urmeaza sa faceti.
Sa nu cumva sa va schimbati declaratiile in schimbul banilor, orice intelegere patrimoniala cu faptuitorul asupra laturii penale, va poate transforma din persoana vatamata, in acuzat!
Aveti posibilitatea sa va constituiti parte civila in procesul penal si sa solicitati daune materiale si morale. Nu incheiati niciun acord in ceea ce priveste latura civila a cauzei, fara sa fiti asistat de avocat.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

@CovaciCovaci:
Stiti pana la urma incadrarea juridica a faptei retinute de organul de urmarire penala?
De la dvs inteleg ca
am fost talharit de bani si de bunuri, am fost batut si lipsit de libertate.

Daca exista legatura intre actiunea principala(furtul) si cea adiacenta(lovirea sau alte violente, lipsirea de libertate), in sensul ca aceste actiuni sunt concomitente in scopul luarii bunului sau ulterioare in scopul pastrarii bunului, se va retine doar infractiunea de talharie, celelalte infractiuni fiind absorbite.
Ca sa fie vorba de infractiunea de vatamare corporala, in CML trebuie sa aveti retinute una din urmatoarele consecinte: o infirmitate; leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;un prejudiciu estetic grav şi permanent; avortul; punerea în primejdie a vieţii persoanei.
Aveti asa ceva?
Daca aveti retinut in CML una din aceste consecinte, fapta este incadrata la talharie calificata.
Daca urmarile sunt produse praeterintentionat, vatamarea corporala este absorbita in aceasta varianta agravanta a talhariei calificate.
Daca faptuitorul a actionat cu intentia de a provoca aceste consecinte se poate retine concurs intre talharie calificata si vatamarea corporala.
In orice situatie, fie ca este retinuta doar infractiunea de talharie, fie ca a fost retinuta in concurs cu infractiunea de vatamare corporala, NU va puteti retrage plangerea.
Trebuie sa aveti grija ce fel de inscrisuri intocmiti cu avocatul faptuitorului, ce fel de discutii purtati si ce urmeaza sa faceti.
Sa nu cumva sa va schimbati declaratiile in schimbul banilor, orice intelegere patrimoniala cu faptuitorul asupra laturii penale, va poate transforma din persoana vatamata, in acuzat!
Aveti posibilitatea sa va constituiti parte civila in procesul penal si sa solicitati daune materiale si morale. Nu incheiati niciun acord in ceea ce priveste latura civila a cauzei, fara sa fiti asistat de avocat.

Am certificat medi-colegal. Internare doar 2 zile cu dovezi. Politia mia făcut poze la vânătăi. Si mi sa zi ca risca intre 2-7ani . Pt ca am fost privat de libertate,bătut, talharit,.. iar el a fost arestat 24 de ore. A doua zi am fost sunat sa vin la sectie de neamurile băiatului ca îmi da banii și telefonul înapoi ..numa sa îl elibereze. Sami retrag acuzatiile împotriva lui. Dar un agent de politie ia zis ca d3geaba îi dați banii și telefonul înapoi ca doar o plângere pot sami reyrag cea..De talharie... Când a auzit ăsta mă băiatului acuzat nu a mai vrut sami dea banii dacă nu pot sami retrag toațe acuzatiile...ca atunci degeaba îmi da banii. ...Au trecu 2 luni și am fost cintacta de avocatul din oficiu. Un băiat de aproximativ 25-30 ani .ca acuzatul este cercetat în libertate și ca vrea sami dea sumă de 4500+telefonul înapoi suma de care am fost talharit cu conditia sami retrag alta acuzatie ..Cea de vatamare corporala... printr declarație la notar . Pe motiv ca nu mai am pretenții în parte civila..si ca îmi reyrag plangerea d vatamare corporala și alte violente. ..etc... nu am fost de acord. Si am zis ca pretentiile mele sunt sami dea inapoi dublu suma talharita altfel.nu sunt de.acord. oare de ce am fost pus sami retrag plangerea de vatamare corporala. ..si nu alta.... Doar aceea o mai am mai importanta?