Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie

un cetatean x este agresat in plina noapte, i se fura telefonul mobil ..se ajunge in tribunal in care cetateanul x este martor.agresorii sunt acuzati de talharie si risca o pedeapsa de la 7- la 10 ani( sau ceva de genul)...cum poate acest martor sa se retraga din proces?
exista vre-o cale?
innessomuch a scris:

un cetatean x este agresat in plina noapte, i se fura telefonul mobil ..se ajunge in tribunal in care cetateanul x este martor...cum poate acest martor sa se retraga din proces?
exista vre-o cale?

Cetateanul x nu poate avea dubla calitate si de victima a talhariei si de martor:belay:

Ce ati vrut sa ne intrebati?
Probabil cetateanul care depune ca martor e y, nu tot x.
Nu poate sa se retraga.
nu este prea explicita intrebarea...
adutescu a scris:

Probabil cetateanul care depune ca martor e y, nu tot x.
Nu poate sa se retraga.

Scuzati, dar lucram cu informatiile date de client, deci sunt necesare lamuriri:hammer:
Altfel, de acord cu cele spuse de dv, in cazul in care al doilea x este de fapt y:yes:
adica sa nu mai doreasca sa depuna declaratie? poate sa nu se prezinte pt a fi audiat ca martor. sau daca au existat amenintari sau intimidari la adresa martorului de catre agresor ulterior savarsirii faptei, poate sa depuna o cerere prin care sa explice motivele temeinice pt care nu doreste sa fie audiat.