Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Dacă ies la pensie anticipată dar fără penalizare cu 40 de ani si cateva luni peste, fata de un stagiu de 31 de ani si 3 luni:
* se acordă un procent pentru perioada lucrată peste stagiul complet de cotizare si daca da,
* acest procent se acordă începând cu vârsta standard de pensionare sau se pierde... pe drum, până la împlinirea vârstei standard!!
Multumesc!

p.s.: Cineva imi spune ca, cei de la pensii au niste "norme interne" de calcul la care adauga "daca vor" un procent, pentru depășirea stagiului de cotizare la peste 40 de ani, fiind vorba pur si simplu de subiectivism! Este posibil asa ceva?? Nu-mi vine să cred dar am lansat aici această intrebare/ipoteza pentru clarificare...
Multumesc inca odata!
cernatlarisa, utilizator
Va referiti la art.99 de mai jos ?

(1) Pentru asigurații care au realizat stagiul minim de cotizare și care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, punctajul lunar realizat în perioada respectivă se majorează cu 0,5%.
Concediu medical la o saptamina dupa angajare
Nu inteleg textul articolului:
- stagiul minim = 15 ani;
- dupa vârsta standard de pensionare sa mai contribui la sistemul de pensii daca am deja 40 de ani si cateva luni, ca sa beneficiez de 0.5%?
- e valabil doar pt cine a realizat doar stagiul minim?

Carp Mircea a scris:

Va referiti la art.99 de mai jos ?

(1) Pentru asigurații care au realizat stagiul minim de cotizare și care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, punctajul lunar realizat în perioada respectivă se majorează cu 0,5%.

cernatlarisa@, utilizator
Prevederile art.99 se aplica daca se indeplinesc urmatoarele conditii:
S-a implinit varsta standard de pensionare.
Luam ca exemblu un brbat.
A implinit varsta de 65 de ani, a realizat stagiul mnim de 15 ani si fara sa-si deschida drepturile la pensie de limita de varsta continua sa lucreze.
Pentru ceea ce a lucrat dupa impliirea varstei de 65 de ani si fara sa-si deschida drepturile la pensie de limita de varsta va primi in plus 0,5%.
Procentul in sine este o mare bataie de joc la adresa asiguratului.