avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta competenta recunoastere hotarare straina ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta competenta recunoastere hotarare straina incredintare minor

Doresc recunoasterea unei hotarari straine de incredintare minor din afara casatoriei pronuntate intr-un stat din UE.
Partile au domicilii si in Romania, dar in judete diferite.
Conform art 1099 C.pr.civ. competenta apartine tribunalului din circumscripția căruia isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul cel care a refuzat recunoasterea hotararii.
Fiind vorba de o hotarare de incredintare minor nu sunt necesare efectuarea de mentiuni in registre ca la divort, astfel nu am o institutie cui sa ma adresez pentru recunoasterea hotararii de la care sa primesc un eventual refuz.
In aceasta situatie ce instanta este competenta:
- instanta de la domiciliul reclamantului, de la domiciliul paratului sau Tribunalul Bucuresti?

Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2018
ddo, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce ar trebui să fac pentru ca o hotărâre privind răspunderea părintească emisă de o instanţă în alt stat membru să fie recunoscută şi executată în românia mapostolro mapostolro Bună ziua, Întrebarea care mă framântă este cui trebuie adresată cererea de recunoaştere a unei sentinţe declarate definitivă şi irevocabilă în ... (vezi toată discuția)
Transcriere divort canada CINAO CINAO Eu am procura notariala pentru un verisor din Canada sa-i transcriu divortul din Canada aici in tara.El este din Roman, dar casatoria a fost oficiata in Iasi. ... (vezi toată discuția)
Instanta competentă danaa1 danaa1 Care este instanța civilă competentă să judece o acțiune impotriva ISJ (Inspectoratul de Poliție Județean) ? (vezi toată discuția)