Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta competenta recunoastere hotarare straina ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta competenta recunoastere hotarare straina incredintare minor

Doresc recunoasterea unei hotarari straine de incredintare minor din afara casatoriei pronuntate intr-un stat din UE.
Partile au domicilii si in Romania, dar in judete diferite.
Conform art 1099 C.pr.civ. competenta apartine tribunalului din circumscripția căruia isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul cel care a refuzat recunoasterea hotararii.
Fiind vorba de o hotarare de incredintare minor nu sunt necesare efectuarea de mentiuni in registre ca la divort, astfel nu am o institutie cui sa ma adresez pentru recunoasterea hotararii de la care sa primesc un eventual refuz.
In aceasta situatie ce instanta este competenta:
- instanta de la domiciliul reclamantului, de la domiciliul paratului sau Tribunalul Bucuresti?

Va multumesc!
ddo, utilizator