Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cuantum ajutor d somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cuantum ajutor d somaj

cum se calculeaza ajutorul de somaj ?
care este "salariul mediu brut de baza" la care face referire legea ?contine si sporurile ?

cu multumiri, L. POP
Cei care au rămas fără un loc de muncă primesc ajutorul de şomaj calculat în funcţie de stagiul lor de cotizare, adică 75% din salariul de bază minim brut pe ţară. La această sumă se adaugă o cotă procentuală de 0-10% din media salariilor brute de bază ( sunt incluse si sporurile ) pe ultimele 12 luni de muncă anterioare intrării în şomaj, în funcţie de durata stagiului de cotizare între un an şi mai mult de 20 de ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este 500 lei
letipop a scris:

cum se calculeaza ajutorul de somaj ?
care este "salariul mediu brut de baza" la care face referire legea ?contine si sporurile ?

cu multumiri, L. POP

3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este 600 lei
pneagu a scris:

Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este 500 lei

:((

gresit spus. este vb de 600lei=D>