Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul varstei de pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul varstei de pensionare anticipata partiala

Cumnata mea are 55 ani si 33 de ani vechime.
Se poate pensiona anticipat partial?

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna August la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*
Se poate pensiona anticipat partial incepand cu Mai 2020 la varsta de 57 ani si 4 luni (in functie de data nasterii) daca are un stagiu de cotizare de peste 33 ani.