avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul varstei de pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul varstei de pensionare anticipata partiala

Cumnata mea are 55 ani si 33 de ani vechime.
Se poate pensiona anticipat partial?

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna August la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 8 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate pensiona anticipat partial incepand cu Mai 2020 la varsta de 57 ani si 4 luni (in functie de data nasterii) daca are un stagiu de cotizare de peste 33 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot iesi la pensie ? mirelaprj mirelaprj Buna ziua, Am 52 ani si 6 luni , femeie , 34 ani vechime in munca din care 4 ani de grupa. Am citit legea actualizata 2009 si am vazut ca as putea iesi la ... (vezi toată discuția)
Vârsta pensionare roman gheorghe roman gheorghe Învăţătoare, născută la data de 01 01 1955, lucrez din data de 01 09 1975 , la ce dată pot ieşi la pensie anticipată fără diminuare din pensie? (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? antoniaantonia antoniaantonia Am 55 de ani (sunt nascuta la 20 mai 1957), am lucrat 17 ani in grupa a doua si vreau sa ies la pensie. Ce sanse am? (vezi toată discuția)