Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Are agentul de pază dreptul de a legitima persoane?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Are agentul de pază dreptul de a legitima persoane?

Buna ziua,

Conform L333/2003 si a standardului ocupational COR 541401 al agentului de paza acesta are obligatia sa completele 2 registre care presupun legitimarea:
- Registrul de evidenta acces persoane
- se trec toti vizitatorii care trec pe la obiectiv ; - numele, prenumele, act de identitate, ora intrarii si a iesirii;
-Registrul de evidenta acces autovehicule - se inregistreaza toate autovehiculele care intra si ies cu nr. auto, nume sofer si buletin sofer.
Conform GDPR acestea sunt adte cu caracter personal. Dar totusi exista o obligatie legela ca temei al prelucrarii.
Seful Inspectoratului de Politie Arges declara ca agentii de paza nu au drept de legitimare....
In concluzie au sau nu au acest drept??
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Agentii de paza sunt angajatii unei firme de paza, firma are un contract de prestari servicii cu societatea careia ii asigura paza, in contracr sunt trecute clauze privind prelucrarea datelor cu caracter personal, drepturile si obligatiile partilor.
In oponia politistilui respectiv cum si-ar indeplini agentulatributiile de verificare a identitatii vizitatorilor?
Ii ibscrie pe toti drept John & Jane Doe?
In cazul in care vizitatorul refuza sa se identifice la solicitarea agentului, nu intra in firma, e simplu.

cyan, moderator
Multumesc pentru raspuns. Am uitat sa specific faptul ca agentii de paza sunt personalul propriu al fabricii. Asta nu schimba lucrurile......ma gandesc, nu?
Sa intelegem ca exista un serviciu intern de paza iar agentii de paza sunt angajati ai fabricii.
In acest caz angajatiibtrebuie sa detina un atestat de agent paza iar atributiile ii sunt prevazute in fisa postului.
Accesul in orice societate privata sau de stat, autoritate, institutie, etc. se face prin identificarea persoane prin nume, prenume, act de identitate.
Multumesc!!