Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecerea pragului de TVA - se acordă plătitor de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecerea pragului de TVA - se acordă plătitor de TVA automat?

Dețin un SRL și nu sunt plătitor de TVA. Sunt foarte aproape de pragul de TVA. Devin automat plătitor de TVA? Am înțeles că ar urma să fiu invitat la un interviu și ulterior sa se decidă DACA se acordă acesta "facilitate".
Țin să precizez că nevoie foarte mare sa fiu plătitor. In acest moment pierd in jur de 5000 de lei pe lună pt că nu pot să îmi deduc TVA pe materiale (firma construcții).
Buna ziua,

Persoanele impozabile înființate anterior anului 2018 vor solicita înregistrarea în scopuri de TVA în următoarele situații:

-dacă depășesc plafonul cifrei de afaceri de 220.000 lei în perioada 1 ianuarie – 31 martie 2018;
-dacă depășesc plafonul cifrei de afaceri de 300.000 lei până la data de 31 decembrie 2018.
Solicitarea anulării înregistrării în scopuri de TVA se face prin depunerea formularului 010 până pe data de 10 a lunii următoare perioadei fiscale.

Documente necesare inregistrare in scopuri de TVA ca urmare a DEPASIRII plafonului de 300.000 RON
1. Declaratia de mentiuni pentru persoane juridice formular 010 – 2 exemplare, in original;

2. Declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte daca societatea desfasoara sau nu activitati economice la sediul social, la sediile secundare sau in afara acestora - original;

3. Declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca administratorii si asociatii nu au comis infractiuni si/sau fapte de natura celor prevazute la articolul 4 lit. a) si b) din OG nr. 39/2015, in cazul in care acestia nu sunt inregistrati fiscal in Romania - original;

4. Certificat de inregistrare - copie;

5. Certificat constatator detaliat emis de Oficiul Registrului Comertului in conformitate cu prevederile legii nr. 26/1990 privind Registrul Comertului, valabil la data depunerii cererii de inregistrare in scopuri de TVA – original;

6. Certificatul/certificatele constatator(e) emis(e) de Oficiul Registrului Comertului in conformitate cu prevederile articolului 15 alin 1 litera b) al legii nr. 359 / 2004 (certificatele constatoare in forma scurta care se emit la infiintarea societatii, anexate la hotararea judecatoareasca de infiintare) – copie;

7. Documentele de identitate ale administratorilor si asociatilor - copie;

8. Daca este cazul - documentele care sa ateste tipul de viza si scopul sederii in Romania a administratorilor si asociatilor persoane fizice nerezidente – copie;

9. In cazul asociatilor persoana juridica, extras din Registrul Comertului (sau un document similar pentru asociatii nerezidenti) din care sa rezulte existenta legala a acestora in tara de origine – traducere autorizata in limba romana - copie;

10. Balanta de verificare la luna depasirii plafonului de 300.000 lei si la 31 decembrie a anului anterior (daca este cazul) – original;

11. Imputernicire pentru depunerea cererii – original;

12. Carte de indentitate persoana imputernicita sa depuna dosarul – copie.

In ambele situatii prezentate, toate copiile vor fi certificate conform cu originalul, semnate, stampilate si puse in dosar cu sina.
Constantin Vera, Contabil
Multumesc mult pt raspuns.

Totusi, exista posibilitate sa nu se aprobe inregistrarea chiar daca s-a trecut plafonul?
Din ce cunosc, se face un punctaj pe fiecare criteriu pentru punctele de mai sus, daca intruniti punctaj minim, nu e problema sa va acorde codul de tva.