avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa mostenita de la parinti drepturi soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa mostenita de la parinti drepturi soti

Buna ziua!
O casa mostenita de sotie de la parintii decedati este bun propriu al sotiei. Prin vanzarea proprietatii mostenite, banii depusi la banca raman tot bun propriu al sotiei in cadrul casatoriei?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:42, 12 Septembrie 2018
Da.
Art. 340 Cod civil
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

b) bunurile de uz personal;

c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;

d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;

e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;

f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;

g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;

h) fructele bunurilor proprii.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este regimul mostenirii? cristis38 cristis38 Daca unul din soti mosteneste o casa , sau apartament de la parinti ,aceasta devine bun comun al ambilor soti? (vezi toată discuția)
Bun propriu RodicaCon RodicaCon Buna ziua. Valoarea in bani obtinuta in timpul căsătoriei a apartamentului cumpărat înainte de casatorie este bun propriu? Dar valoarea in bani a ... (vezi toată discuția)
Intrebare vanzare proprietate Valentinpetrila07 Valentinpetrila07 Buna ziua , eu detin o casa batraneasca la tara cu acte in regula si vreau sa o vand surorii mele , ea fiind casatorita ..Intrebarea e: Sora mea poate sa o ... (vezi toată discuția)