Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa mostenita de la parinti drepturi soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa mostenita de la parinti drepturi soti

Buna ziua!
O casa mostenita de sotie de la parintii decedati este bun propriu al sotiei. Prin vanzarea proprietatii mostenite, banii depusi la banca raman tot bun propriu al sotiei in cadrul casatoriei?
Multumesc
Da.
Art. 340 Cod civil
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

b) bunurile de uz personal;

c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;

d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;

e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;

f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;

g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;

h) fructele bunurilor proprii.